Recenze Samsung Q80D (50Q80D, 55Q80D, 65Q80D, 75Q80D a 85Q80D)

Samsung má několik zajímavých modelů v nabídce a Q80D za mě patří mezi ně. Nemá nejlepší obraz ve své třídě ani nemá nejlepší zpracování, ale vlastně ve všech ohledech je to lehčí nadprůměr a nemá žádnou zásadnější slabinu. Uvidíme kam až dokáže klesnou cena, ale pokud se dostane na 15 000 Kč nebo níže, tak mohou být prodeje opravdu dobré.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvícenípřímé
HDMI4
Průměrná doba odezvy10 ms
Local dimmingano
Zobrazovací technologieQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ano
Podpora Dolby Visionne
Podpora HLGano
Uvedení na trh2024
Barevná hloubka8 bitů + FRC
Pokrytí spektra DCI-P392 %
Pokrytí spektra Rec.202071 %
Výška70,6 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,7 cm
Výška (včetně podstavce)76,8 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)25,3 cm
Váha19,8 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin77 kWh
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin (HDR)224 kWh
Duální tv tunerano
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu11 ms
Audio výkon40 W
Typ reproduktoru2.2

 

Q80D začíná už od 50 palců, jen pozor na to že 50 palcová verze má 50 Hz panel. Na webu Samsungu sice uvádějí 100 Hz, ale když si rozkliknete informační list nebo se podíváte do databáze Eprel, tak je tam 50 Hz. Zbytek výbavy je však stejný jako u větších variant:

  • Samsung QE50Q80D
  • Samsung QE55Q80D
  • Samsung QE65Q80D
  • Samsung QE75Q80D
  • Samsung QE85Q80D

Vzhled

Meziročně drobné změny v podobě lehce jiného tvaru stojanu. Typ (centrální noha) zůstává stejný. Lehce tenčí rámeček okolo displeje. Prostě taková klasika. Mnohem zajímavější je to z pohledu konektivity, u všech velikostí kromě 50 palců najdete HDMI 2.1). Další výbava je standardní a jako obvykle u Samsungu najdete vše kromě konektoru na sluchátka. Zpracování už je na trochu vyšší úrovni než u levnějších přístrojů.

Kvalita obrazu

Q80D je za mě první letošní televizor v nabídce Samsungu, který si můžete koupit pokud chcete „lepší“ obraz. Najdete zde QLED, 100 Hz panel, úplně jiný obrazový procesor než u Q70D a také i lokální tlumení. Každá z těchto věcí znamená drobné zlepšení obrazu a když si je sečtete, tak už je to rozdíl opravdu výrazný. Nejvtipnější na tom je, že 55 palcová Q80D stojí doslova o pár set víc než Q70D. Z tohoto pohledu je to jasná volba. Jako v naprosté většině případů u Samsungu, i zde se jedná o VA panel.

U Q80D je rovněž z více zdrojů reportováno o pár procentních bodů vyšší pokrytí barevného spektra. U DCI-P3 okolo 93 % a 73 % u Rec.2020. Společně s rozumným jasem okolo 1 000 nitů (při 10 % pokrytí obrazovky) už je to slušný základ pro HDR obraz. Ta hodnota se na první pohled zdá jako dvojnásobná oproti tomu co dosahuje Q70D, ale protože jas není lineární (ve vnímání lidského oka) je to zlepšení okolo 30 %. Ale i to je zlepšení, které je výrazné. Mimochodem je to i velmi slušné zlepšení meziročně, loňská Q80D byla o nějakých 15 % níže.

Pokud Samsung televize dlouhodoběji sledujete, tak víte že se už hromadu let vyhýbají podpoře Dolby Vision, což je nejvíce rozšířený HDR formát. Myšleno z „pokročilé“ dvojice standardů Dolby Vision a HDR10+. Samsung podporuje HDR10+. Všichni ostatní výrobci buď podporují oba uvedené, nebo jen Dolby Vision. Častá otázka v této souvislosti je jak moc to vadí. Všechny značky podporují „základní“ standard HDR10. A to jak velký je reálný rozdíl mezi HDR10 a Dolby Vision/HDR10+ závisí na tom kolik času (potažmo peněz) věnovali tvůrci filmu nebo seriálů podpoře HDR. Tzn. u jednoho z tisíců nenáročných seriálů na Netflixu to velký rozdíl být nemusí, u velkofilmu od Marvelu s gigantickým rozpočtem už většinou je rozdíl velký. Většina streamovacích služeb podporuje Dolby Vision, HDR10+ je rozšířen méně. Pokud chcete  Dolby Vision tak se podívejte k Hisense, LG, Panasonicu, Philipsu, TCL nebo Sony.

Dle očekávání má televizor 8 bitů + FRC. Plně desetibitové barvy najdete většinou u televizorů s cenovkou notně přes 20 000 Kč (při 55 palcích) a rozhodně ne na všech. Tento parametr vlastně říká jak plynulé jsou barevné přechody mezi jednotlivými barvamai. 8 bitů + FRC je cenově efektivnější varianta, která ve většině případů vypadá dostatečně dobře. V některých typech scén je však rozdíl patrný. Pro představu se můžete na tuto část jedné starší recenze, kde je rozdíl o to výraznější že oba televizory jsou na opačných částech cenového spektra.

Kontrast je díky lokálnímu tlumení (96 zón) výrazně lepší než u Q70D a nižších řad. Záleží pochopitelně na tom, jak moc agresivní lokální tlumení nastavíte (jsou možné tři kroky) a na typu scény, ale lze říct že při středním nastavení to bude v desítkách tisíc : 1. Což je velmi dobrá hodnota. Samotný počet stmívacích zón není na současnost nijak vysoký (u miniLED jsou běžně ve vyšších stovkách, top modely je mají v tisících) a proto je tu relativně viditelný „halo“ efekt. Tím se myslí, že je hodně vidět podsvícení například u bílých titulků, nebo obecně u jasných objektů na tmavém pozadí (typicky lampa v noční ulici). Pokud vás tento efekt hodně trápí, musíte připlatit za miniLED nebo OLED. 

U obrazových procesorů je to zajímavé, někteří výrobci mají v jednom roku dva, jiní tři a Samsung jich má pět. NQ4 AI Gen2 Processor který má Q80D stojí je svými schopnostmi někde uprostřed. Nemá tak velké výpočetní schopnosti jako ten určený pro 8K televizory, ale zároveň je výrazně lepší než dva základní modely. Kde to nejvíce oceníte? U videí a filmů v nižším rozlišení, takže při upscalingu. A také při všech možných softwarových vylepšeních obrazů a zlepšení ostrosti, které si můžete v menu zapnout. Jeho práce je znát i u práce lokálního tlumení, kdy meziročně také nastal slušný pokrok.

Televizor má 100 Hz panel což samo o sobě dává záruku výrazně plynulejšího obrazu. Rozhodně však v tomto ohledu není úplně dokonalý, při rychlých scénách při pozorném pohledu vidíte lehké rozmazání. To lze do jisté míry řešit pomocí softwarového nastavení, ale pak v obraze mohou vznikat lehké zkreslení (artefakty) – díky lepšímu obrazovému procesoru je jich o něco méně než u Q70D. Alternativou je využít funkci BFI (Samsung ji má nazvanou jako Led Clear Motion), která taky pomůže nicméně obraz citelně ztmavne. Úplně dokonale pohybové scény nezvládá žádná tv, tendenci tvořit artefakty při rychlejších záběrech budou mít všechny. Nicméně některé to zvládají o něco lépe než Q80D, například v zásadě všechny OLEDy nebo vyšší řady miniLED.

Tuhle telku můžete samozřejmě bez obav využít i na hry. Obraz je velmi slušný, navíc podpora HDMI 2.1. Díky ní si můžete užít primárně plynulejší obraz u her díky VRR a možnosti až 120 fps u her, kde to konzole či počítač utáhnout. Je fér doplnit, že konkurence v této cenové hladině umí u her 144 Hz. Nicméně to využijí primárně PC hráči s dostatečně výkonným PC co zvládne takovou snímkovou frekvenci. Takže v reálu je to mínus spíš drobné a teoretické.

U jasu a kontrastu (respektive lokálního tlumení) jsem meziroční změny chválil. U pozorovacích úhlů došlo naopak k drobnému zhoršení. Když sedíte do nějaký 25 stupňů proti televizoru, obraz je skvělý. Ale už někdy kolem 35 stupňů, začíná být vidět posun barev. Loni to bylo spíše až kolem 40 stupňů. Zvládání odrazů slunečního (či jiného) světla je na solidní úrovni, v tomto je Samsung dobrý. Pokud vás pozorovací úhly trápí, tak od Samsungu je řešením miniLED řada nebo QD-OLED.

Systém

Když věnuje chvíli času hledaní recenzí nebo uživatelských zkušeností o operačních systémech televizorů, tak vám garantuju že pro každý z nich najdete spoustu zdůvodnění proč je tento systém nejlepší ze všech a také proč je ten stejný naopak nejhorší. Každému z nás vyhovuje něco jiného, televizor využívá trochu jinak a proto doporučuji získat informace z více zdrojů a pak zvážit, které výhody a nevýhody jsou pro vás zásadní a které se vás naopak moc netýkají.

Když se podíváte na oficiální zdroje nebo slepě okopírované marketingové propagace od Samsungu tak se dočtete, jak je letošní verze přepracovaná, co všechno nového obsahuje a proč je úžasná. Já jsem v tomhle více skeptický a většina změn je spíše kosmetických. Na druhou stranu se není čemu divit, protože tento systém je tu dlouhou dobu a je velmi dobře uživatelsky odladěný. Takže změny jsou spíše takové drobné experimenty, někdy k lepšímu, jindy k horšímu.

Pokud jste už četli jiné moje hodnocení, tak víte že Tizen (tak se operační systém od Samsungu jmenuje), mám rád a společně s webOS (LG) mi vyhovuje asi nejvíc. Mám rád kompaktnější dálkové ovládání a preferuji stabilnější a rychlejší operační systém, i za cenu že nenabízí tak obří možnosti jako GoogleTV (Android). Navíc v ČR je podpora lokálních aplikací (různé služby jako Voyo, O2 TV, SledovaniTV a desítky dalších) u všech tří zmiňovaných na srovnatelné úrovni.

Což se nedá říct o okrajových operačních systémech (u nás) od Hisense (tomu však chybí v zásadě jen větší podpora lokálních aplikací) nebo Panasonicu. Android ušel obří cestu, ale pořád se stává že dokáže pozlobit. Pár týdnů dozadu jsem se setkal s TCL C845, které po pár dnech provozu přestal fungovat zvuk. Pomohl restart – ten vyřeší většinu podobných problémů. Neříkám, že u Tizenu se nic podobného stát nemůže, ale šance jsou výrazně menší.

Daní za to je, že nemůžete vybírat ze skoro nekonečného množství aplikací z prostředí Androidu. U něj si můžete vybrat doslova ze stovek různých multimediálních přehrávačů. To u Tizenu nejde. Někomu to může vidět, jinému ne. Pokročilým uživatelům bude asi nejvíce chybět nativní podpora Kodi, kterou pak musíte řešit skrze externí zařízení, typicky nějakou formu AndroidBoxu.

U domovské obrazovky je asi největší rozdíl, že kromě doporučených programů / filmů / seriálů na základě toho co jste sledovali naposled můžete obrazovku snadno přepnout na podobně doporučené aplikace. Což nejspíše většina majitelů udělá párkrát do roka. Lehce jiná jsou i grafické prvky, nebo došlo ke změně některých položek v menu. Pokud už máte zkušenost s některou z předchozích generací Tizenu, tak tu budete během pár minut jako doma.

Důležité za mě je že ten systém je pořád docela rychlý a pohyb v menu je plynulý. U top modelů s výkonnějším hardwarem je to vždy lepší, než u základního modelu typu  DU7172, ale u něj se nekoná žádná tragedie. Je však vidět, že každý rok je operační systém „mohutnější“ a obsáhlejší. U příbuzných mám k vyzkoušení dnes už stařičkou MU80002 a ta je rychlostně výrazně lepší.

Takové ty běžné funkce se od loňska nezměnily, proto si dovolím použít stejný text jako loni. Když sledujete film, tak můžete ve spodní části obrazovky vyvolat rychlé menu ve kterém je možné změnit zvukový výstup (bezdrátová sluchátka, repro televizoru, domácí kino atd..), nastavit sleep timer (čas po kterém se televize vypne) nebo zvolit režim obrazu atd… Pochopitelně můžete měnit pořadí ikon, i je odebírat a přidávat nové. Každý si pak může rychlé menu upravit podle sebe. Vtipné je, jak vás televizor varuje že změnou režimu obrazu může dojít ke zvýšení spotřeby. Opět platí to co jsem napsal o pár řádků výše. Je to snadné a uživatelsky příjemné. Vím, že se už několik let opakuji, ale Samsung (Tizen) a LG (webOS) jsou za mě uživatelsky nejpříjemnější operační systémy.

Vestavěný přehrávač souborů funguje solidně. Po načtení USB disku se zobrazí jeho obsah klasickým způsobem. To jest prvně složky, poté soubory. Vše abecedně řazeno – způsob řazení pochopitelně můžete změnit. Při sledování filmu můžete snadno přecházet mezi jeho kapitolami, vybrat titulky (a jejich zpoždění, velikost, kódování / diakritiku, font, barvu atd…).

Do televize si můžete stáhnout i různé hry. Jedná se většinou o základní závody nebo různé skákačky. Osobně neznám nikoho kdo by je hrál, ale ta možnost tu je. Pochopitelně je vše zdarma.

Máme tu i vestavěný internetový prohlížeč. Jak obvykle je to taková nouzovka, prohlížet v tom webové stránky jdou, ale je to docela pomalé. Nicméně všechna videa i obrázky se v pořádku načítají.

Pochopitelně tu máme podporu Apple AirPlay 2, bohužel podpora všemožných chytrých pomocníků do domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atd… aktuálně není pro evropský trh podporována. Opět si dovolím tvrdit, že to valnou většinu uživatelů nijak nelimituje.

Budoucnost TizenOS

Samsung nedávno oznámil budoucí změny u svého operačního systému Tizen pro chytré televizory. Do něj chce přenést uživatelské rozhraní One UI, známé telefonů, tabletů, chytrých hodinek a podobných zařízení této značky. Dle Samsungu má tato změna má cíl sjednotit uživatelskou zkušenost napříč různými zařízeními Samsung. V tuto chvíli není jasné, zda půjde o komplet přejmenování Tizenu nebo „jen“ velkou změnu v tom jak systém vypadá a jak se chová.

Z pohledu Samsungu tato změna dává smysl, teoreticky by to mělo ulehčit (zlevnit) vývoj a také to může motivovat, k nákupu dalších produktů od Samsungu. Představte si situaci že na hodinkách odkliknete video, rovnou ho pošlete přehrát do tv. Nebo na tv sledujete fitness aplikaci a hodinky vám hlídají že máte správnou tepovou frekvenci atd… Jasně, není to důvod proč by měli všichni hned kupovat vše od Samsungu, ale s ohledem na šíři záběru této korporace (pračky, ledničky, vysavače, televize, spotřební elektronika) jsou možnosti potenciálních synergií zajímavé.

Já si z toho odnáším hlavně to, že příští rok bude nejspíš těch změn výrazně více než letos.

Dálkové ovládání

Dálkový ovladač  má solární panel, kromě toho je možné nabíjet skrze USB-C port ve sdponí. Design ovladače se už několik let skoro nezměnil, což je běžné pro většinu výrobců. Je lehký a dobře padne do ruky. Menší počet tlačítek mi nevadí, jen je třeba dávat pozor, že některá tlačítka mají jinou funkci při stisknutí a při podržení. Co už tolik nepotěší je cena, která je výrazně větší než u základního ovladače. Místo 300 Kč platíte skoro 1 000 Kč. A to už trochu zamrzí. Oceňuji i samostatná tlačítka pro Netflix a Disney+, protože právě tyto aplikace u nás doma používáme nejčastěji.

Tipy a triky

EPG (televizní program) dostanete tak, že podržíte tlačítko pro změnu programu (nehýbete nahoru nebo dolů, ale na dvě sekundy ho podržíte). V pravé polovině obrazovky se zobrazí televizní program. Pokud ho chcete mít přes celou obrazovku, tak ho stačí jen rychle zmáčknout a ne držet.

Vypnutí zvuku funguje podobně, stisknete rychle tlačítko pro změnu hlasitosti.

Xvid / DTS

Budu to zmiňovat ještě dále v textu, ale opakování je matka moudrosti. Samsung už mnoho let nepodporuje kodek xvid. Co to znamená? Typicky se jedná o starší filmy ve velikosti “1 CD”, které jste možná někdy stahovali ze služeb typu uložto. Znám hodně lidí, co tak mají uloženou sbírku pohádek či jiné poklady. Na druhou stranu se jedná o skutečně prehistorický kodek (v dnešní době) a filmy v něm uložené nevypadají na velkých televizorech vůbec dobře. Posledních deset let se však tento kodek skoro nevyužívá. Další věcí s kterou si Samsungu neumí poradit je zvuk ve formátu DTS. Opět se týká převážně některých “stažených filmů” a také některé Blu-ray disky mají zvuk v tomto formátu. Pokud netušíte co tyto zkratky znamenají, nejspíš to na vás nebude mít žádný dopad.

Televizor nemá dvojitý tv tuner a stejně jako ostatní letošní Samsungy neumí (v ČR, třeba německé modely do umí) nahrávat televizní vysílání

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota F. Nebojte se. Před dvěma roky došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F nebo E. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal minimálně s nějakými 150 kWh za 1 000 hodin. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 300 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu (a ta se nyní může hodně, lišit podle toho zda máte fixovanou cenu, nebo platíte aktuální vysoké ceny). Ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 7 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 2 100 Kč.

Zvuk

Všechny nižší řady Samsung mají klasické 2.0 stereo a až od Q80D začíná „lepší“ zvuk. V tomto případě to znamená 2.2 40 W. Tato specifikace je společná pro všechny velikosti v nabídce, od 50 až po 85 palců. Podobně to mají i další značky, od cca 15 000 Kč výše máte šanci (u 55 palců) dostat víc než stereo. Pokud neplánujete kupovat soundbar nebo nemáte doma starší zesilovač a reproduktory, tak je to citelně lepší než 2.0 a 20 W. Pokud audio máte pořešeno jinak, nebo chtete řešit jinak, tak je to jedno. Samozřejmě se interní zvuk nemůže rovnat ani levnému soundbaru za 4 – 5 000 Kč. 

Hlasitost je u všech televizí dostatečná víc než dost. Pochopitelně platí, že čím je zvuk u tv hlasitější, tím je zkreslenější. Na poslouchání hudby to taky není velká pecka. Ale to zase platí i pro konkurenci. Stejně jako minulé roky i zde najdete funkci Q-Symphony. Ta funguje tak, že když koupíte soundbar přímo od Samsungu můžete využít synergií s reproduktory od televizoru. To znamená, že repro u televize doplňuje do jisté míry soundbar a teoreticky přidává další čtyři kanály navíc.

Samsung TV a sluchátka

Poslední dobou se ke mě dostalo několik dotazů na to, zda je možné k novým televizorům od Samsungu nějak připojit klasická sluchátka (případně jiné analogové audio zařízení). Samsungy totiž již pár let nemají klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat.

Tady může pomoci věcička, která se jmenuje digitálně analogový převodník (zkratka DAC). Tu propojíte skrze digitální optický audio výstup se svojí televizí a z „druhé strany“ DAC zapojíte sluchátka. DAC potřebuje napájení, takže do ní jde ještě napájecí kabel. Rozměry DAC jsou v pár centimetrech, nemusíte se bát, že by zabíral mnoho místa. A cena? Začíná na 300 – 400 Kč, s tím že jsou k dispozici i převodníky za několik tisíc. Ty jsou pro skutečně náročné posluchače. Pro většinu diváků by měl stačit přístroj okolo pětistovky. Najít je můžete třeba zde.

Je potřeba v televizoru něco upravit v nastavení? Ano, ale nejedná se o žádnou složitou operaci. U Samsungu jdete do nastavení, vyberete zvuk, dále expertní nastavení a poté něco jako „formát výstupu digitálního audia“, měl by to být hned první řádek a v něm vyberete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

Samsung Q80C

Q80C je loňský model, ještě ho občas najdete v nabídce. Cena však není nižší, má horší jas a celkově je má Q80D o pár procent lepší obraz. Takže za mě je doporučení Q80C nekupovat.

Samsung Q70D

Párkrát jsem to už v textu zmínil, ale pro jistotu zopakuji. Q70D je ani ne o tisícovku levnější a ve všem citelně horší. Rozhodně si ji nekupujte, Q80D je mnohem lepší volba.

Hisense U7NQ

Toto je ultimátní nepřítel pro Samsung QLED televizory (tedy řadu Q60D – Q80D), je levnější než Q70D a přitom má lepší obraz než Q80D. Má srovnatelný jas, je to také 100 Hz, ale je to miniLED a má několikanásobně víc zón lokálního tlumení. Takže veškeré scény kdy je černá jsou u U7NQ lepší. Bohužel ani tento televizor není bez chyb, zmiňuji je v recenzi. Přesto si myslím, že pro většinu lidí je U7NQ ideální koupí pokud hledáte televizor v ceně kolem 15 000 Kč, případně 20 000 u 65 palců.

TCL C745

Parametrově je tento televizor extrémně blízký Q80D. V obou případech QLED, 100 Hz, není to miniLED. Hlavní rozdíl je teda operační systém Tizen (Samsung) a GoogleTV (TCL). Také podpora Dolby Vision, kterou Q80D nemá. Zpracování je možná o fous lepší u Samsungu, ale to je můj subjektivní pocit. Celkově je beru jako velmi vyrovnané a záleží na ceně, případně preferenci operačního systému. Při stejné ceně bych bral spíše C745 kvůli Dolby Vision.

TCL C805

Velmi podobný Hisense U7NQ, de facto stejné parametry i počty zón u lokálního tlumení. Takže rozdíl primárně dle operačního systému a ceně. Ta je v současné ceně lepší u Hisense, takže bych doporučil ji. Nicméně to se může změnit a při stejné ceně doporučuji hlavně zvážit, zda je pro vás operační systém Vidaa u Hisense problémem nebo ne. Podpora aplikací u něj není tak velká jako u Androidu/Tizenu/WebOS.

Doporučené nastavení

Každému z nás se líbí něco trochu jiného, takže doporučuji si chvíli s nastavením tv chvíli hrát, ať si najdete nastavení, které vám nejvíce vyhovuje. Zejména to platí pro nastavení pohybových scén, obrazového režimu a v poslední době módních „AI“ vylepšení obrazu. Také někdo může sledovat tv večer, jiný jen ve dne. Rovněž i mezi jednotlivými panely od stejného modelu mohou být rozdíly. Všechny tyto faktory ovlivňují nastavení obrazu a proto neexistuje žádné dokonalé nastavení, které jen zkopírujete a budete mít dokonalý obraz. Přesto to jako inspirace může posloužit.

Osobně doporučuji podívat se hned při prvním spuštění televize do nastavení, konkrétně „Všeobecné informace a ochrana osobních údajů“. A i když to z názvu není patrné, tak tady najdete „Úspora energie a řízení spotřeby“ a tam doporučuji vypnout „optimalizace jasu“ a „řešení úspory energie“.

  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Optimalizace jasu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Všeobecné informace a ochrana osobních údajů > Úspora energie a řízení spotřeby > Osvětlení dle pohybu > vypnout
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Režim obrazu > Film (hodně z nás si však už zvyklo na neustále filtry a proto vám může vyhovovat více i výchozí standardní režim)
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Teplota barev > Teplé2
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Kontrast > 48
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Jas > 29
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Barvy > 31
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Ostrost > 0 (můžete zkusit lehce zvýšit pokud sledujete hodně videa natočeného v nižším rozlišení)
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé > Mapování tónů HDR > vypnuto
  • Nastavení > Všechna nastavení > Obraz > Nastavení pro pokročilé >  Zvýraznění kontrastu > zapnuto

Srovnání parametrů Samsung 4K QLED 2024

Q60D

Q70D

Q80D

Dostupné velikosti

43, 50, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 85

Rozlišení

4K4K4K

Barevná hloubka

8 bitů + FRC8 bitů + FRC8 bitů + FRC

Typ panelu

VAVAVA

Antireflexní povrch

nenene

Typ podsvícení

boční (edge)boční (edge)přímé, s lokálním tlumením

Podsvícení (interní označení)

Supreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD Dimming

Obnovovací frekvence

50 Hz100 Hz100 Hz

Ultraširoký pozorovací úhel

nene (širokoúhlý)ne (širokoúhlý)

Dual LED

anoanone

HDR (High-Dynamic Range) – interní označení

Quantum HDRQuantum HDRQuantum HDR+

Obrazový procesor

QuantumProcessor Lite 4KQuantum Processor 4KNQ4 AI Gen2 Processor

Zvukový výkon

20 W20 W40 W

Subwoofer

neneano

Konfigurace reproduktorů

2.02.02.2

Object Tracking Sound

ano (OTS lite)ano (OTS lite)ano (OTS lite)

Q-Symphony

anoanoano

Aktivní zesílení hlasu

neanoano

Adaptivní zvuk

ano (Adaptive Sound)ano (Adaptive Sound Pro)ano (Adaptive Sound Pro)

Operační systém

TizenTizenTizen

Wi-Fi

anoanoano

Bluetooth

anoanoano

Bixby

anoanoano

Herní režim

anoanoano

FreeSync

neano (FreeSync Premium)ano (FreeSync Premium Pro)

G-SYNC

nenene

Obraz v obraze (PiP)

neanoano

Ambient mód

ano (Ambient mode)ano (Ambient Mode+)ano (Ambient Mode+)

AI Upscaling

4K Upscaling4K AI Upscaling4K AI Upscaling

HDMI

3 (nemá HDMI 2.1)44

USB

222

CI slot

anoanoano

ARC

anoanoano

eARC

anoanoano

One Connect

nenene

Tuner

DVB-T2CS2DVB-T2CS2 × 2DVB-T2CS2 × 2

Spotřeba – maximální (55 palců)

145 W205 W245 W

Spotřeba – typická (55 palců)

63 W64 W77 W

Podporované typy souborů

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav dále trvá. Xvid bývá typicky použit pro starší filmy, které jsou uloženy v avi souboru. Neznamená to, ale že tv nepřehraje všechny avi soubory, jen ty pro které byl použit uvedený kodek. Tyto filmy lze pořád přehrát, pokud je budete pouštět například z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFFLACJPEGSMI
AVI (ne Xvid)MPAJPGSRT
FLVMP3MPOSSA
M2TSM4APNGSUB
MKVOGGTTXT
MOVWMATXT
MP4PSB
MPEG
MPG
MTS
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV
Zjistit cenu

Chcete se podívat i na další kvalitní televizory?

7.3 Total Score
Recenez Q80D

Docela povedená televize od Samsungu, která nabízí slušný obraz a výbavu. Jejím největším problémem je konkurence, která se kvalitativně výrazně zlepšila a přitom dokáže nabídnout ještě lepší cenu. Pokud Samsung během dalších let nedokáže nabídnout lepší ceny, nebo výrazně předčit konkurenci v kvalitě obrazu, tak myslím že po skoro dvaceti letech přijde o pozici největšího výrobce tv na světe.

Kontrast
8
Pozorovací úhly
6
Barvy
7
Konstrukce
7.5
Dynamické scény
7.5
Funkce a výbava smart tv
8
PLUSY
  • 100 Hz
  • VA panel
  • lokální tlumení
  • slušné podání černé
  • meziročně slušný nárůst jasu
  • 2.2 40 W audio
MÍNUSY
  • chybí Dolby Vision
  • s ohledem na zbytek trhu a výbavu vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobrý den, máte moc hezké recenze, děkuji za ně.
    Mám dotaz: na stránkách Display specifications je uvedeno, že TV QE55Q80D je osazena IPS panelem. Na Samsungu mi na dotaz ohledně typu panelu nedokázali odpovědět. Byl jsem se na tuto tv podívat na prodejně a přišlo mi, že má velmi dobré pozorovací úhly. Pak jsem, ale koupil 50 palcovou QE50Q80D, protože jsem chtěl alespoň trochu menší a ta má pro mě pozorovací úhly dost mizerné. Říkám si, zda ta 55 palcová nebyla skutečně s IPS panelem?
    Jakou byste doporučil LED tv s IPS panelem v úhlopříčce 50 palců?

    • Dobrý den,

      s panely u LED je to někdy pekelné. Mohou se lišit mezi jednotlivými zeměmi, mohou se lišit v jednotlivých velikostech a mohou se dokonce lišit i v rámci jedné velikosti během různých výrobních cyklů a toho co mají výrobci na skladě. To je i důvod proč naprostá většina z nich nechce informace o typu panelu poskytovat. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, musíte se na tv podívat naživo, případně ji koupit online a během 14ti dní vrátit. U Samsungu (za posledních dejme tomu 8 let co se o tuhle oblast zajímám) platí že má z naprosté většiny své produkce VA panely. Ale samozřejmě věřím tomu co píšete, nevylučuji že může existovat Q80D s IPS panelem. Pozorovací úhly by 50 palcová verze totiž neměla mít o nic horší nebo lepší než 55 palcová. Koupě té 55 palcové kde vám pozorovací úhly přišli lepší v úvahu nepřipadá? S 50 palcovou IPS to totiž není až tak snadné. LG která má většinou IPS, má u 50, 60 a 70 palců skoro vždy VA panel. Philips zajímavou 50ku na úrovni Q80D nemá, TCL a Hisense v této velikosti zase VA panely. Pokud by vám nevadilo trochu připlatit nabízí se 48 palcový OLED, ten má pozorovací úhly excelentní. Sony i Panasonicy také v této velikosti VA panel co koukám. Televize co mají lepší pozorovací úhly typu Samsung QE50QN90D, jsou zase dost drahé.

      Ono obecně těch 50 palců je taková nešťastná velikost. Hodně modelů začíná od 55 a proto je v těch větších větší konkurence a lepší cena. U 43 a 50, takový výběr není a na ceně je to znát. Pokud je to aspoň trochu možné, řešil bych to nákupem 55 palců.

      • Dobrý den,
        nakonec jsem dal na Vaše rady a koupil jsem 55 palcovou. Konkrétně OLED Samsung QE55S85D. Před Vánoci byla v akci jen o 2000 Kč dražší než QE50Q80D, kterou jsem vrátil. Ten obraz je nesrovnatelný. Dospěl jsem k názoru, že pokud bych chtěl LED TV, stačí nějaká základní řada a pokud chci opravdu kvalitní obraz, tak jedině OLED. S tou QE55S85D jsem moc spokojený. Obraz je pěkný i při sledování pozemního vysílání, tv je lehoučká, tak se člověk nemusí bát ji přidělat na stěnu. Jsem spokojen i se zvukovým projevem, který jsem vzhledem k nižšímu výkonu reproduktorů, čekal horší.
        A na tu velikost jsem si už zvykl, i když jsem přesvědčen, že do mého prostoru by stačila menší.

        • Covybrat.cz 27/02/2025 at 15:26

          Dobrý den,

          rád slyším že nová televize vyhovuje a díky za nasdílení zkušenosti i pro ostatní čtenáře.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].

    Covybrat.cz
    Logo