Recenze LG OLEDB4 (OLED55B4, OLED65B4 a OLED77B4)

Ačkoliv OLEDy od LG nabízí více modelů, ty nejprodávanější jsou dva. Řada B a C. A právě na poslední generaci první jmenované, LG B4 se podrobně podíváme v tomto článku. Detailně srovnáme rozdíly s konkurencí a to včetně té z vlastní stáje. A těšte se B4 je vážně dobrá televize.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvícení-
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora HDR10+ne
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2024
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202078 %
Výška70,8 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka4,6 cm
Výška (včetně podstavce)77,2 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)23,5 cm
Váha14,5 kg
Odhadovaná spotřeba za 1 000 hodin83 kWh
Duální tv tunerne
Wi-Fiano
Síťový vstupano
USB (počet)2
Bluetoothano
Input lag v herním módu10 ms

Vzhled

Zatímco u řady C (C3 -> C4) de facto k žádné změně nedošlo, mezi B3 a B4 je rozdíl patrný na první pohled. Konkrétně kvůli typu a tvaru stojanu. Vlevo vidíte B3 a vpravo B4. Letošní model je díky tomu o kousek vyšší a máte možnost před něj umístit menší (nižší) soundbar. Loni i malý soundbar zasahoval do obrazovky. Letos se vejde do výšky cca šest a půl centimetru. To loni nebylo možné. Řada B má oproti C omezenější nabídku velikostí a u všech je stejný typ stojanu. Což je další rozdíl oproti zmiňované vyšší řadě C.

 

Další rozdíl oproti řadě C je umístění vstupů a výstupů na zadní straně televizoru. U LG C4 všechny ústí do strany a jsou tak snadno přístupné i při montáži na zeď. To u B4 neplatí, protože část jich ústí do strany ale část je přímo proti zdi. To je dobré mít na paměti, pokud uvažujete nad tímto typem montáže.

Samotný počet konektorů je dostatečný, čtyři HDMI 2.1 porty sice většina vlastníků nevyužije. Zbytek je klasika – dva USB porty (verze 2.0), CI slot a RF vstup. Za zmínku také stojí, že dlouhodobě LG nenabízí v našich krajích dvojitý tuner. To znamená, že nemůžete jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. Další věcí co u LG (podobně jako třeba u Samsungu) nenajdete, je výstup na sluchátka. Pochopitelně můžete připojit bezdrátová Bluetooth sluchátka, ale pro klasické se musíte uchýlit k fintě kterou popíši níže v textu.

Varianty LG B4

Stejně jako předchozí roky (a stejně jako u řady C), se i letos teoreticky můžete setkat s více modely této řady. Např. LG B41, B42, B43, B44, B45, B46, B47, B48 a B49. Z pohledu obrazu jde o ty stejné televizory, liší se vzhledem či výbavou. Typicky jde o:

  • Dostupné velikosti
  • Tvar/barva stojanu
  • Barva rámečku
  • Počet tunerů (tv distribuované v ČR nemají dvojitý tuner)
  • Podpora WiSa reproduktorů
  • Prodejní kanál (občas dostane nějaký velký řetězec „svoji“ speciální edici)
  • Cílová prodejní země
  • Podpora NFC

Obraz

Jako vždy když uvidíte nějaké fotografie které zachycují obraz z televizoru, berte je z rezervou. Dochází v nich totiž k dvojnásobnému zkreslení. To první je díky fotoaparátu kterým byly vyfoceny a druhé je díky displeji na kterém je zobrazujete. Oboje je dokáže více či méně pozměnit a pokud chcete vidět reálný obraz (to platí pro všechny druhy televizorů), tak se musíte podívat na vlastní oči v prodejně a nebo tv objednat a v rámci čtrnáctidenní lhůty vrátit. Takže i fotografie zde ve článku berte s jistou rezervou.

Na rozdíl do vyšší řady (C4) nabídne B4 klasický OLED panel. Nemá exOLED jako C4 nebo dokonce MLA jako G4. Co to znamená? Když to zjednoduším, tak má prostě o trochu horší obraz. Zejména nižší jas.

Barvy

Jednou z oblastí na kterou nemá typ OLED panelu vliv je pokrytí barevného spektra. Pokrytí barevného spektra je skoro totožné (měření se běžně liší o cca jeden procentní bod kus od kusu) mezi B4, C4 i G4. Tudíž i u B4 můžete počítat skoro s absolutním pokrytím DCI-P3 spektra. To se pohybuje okolo 99 % a toto barevné spektrum využívá většina v současné době produkovaných filmů. U mohutnější spektra Rec.2020 se pokrytí pohybuje okolo 76 %. V některých filmech už se využívá i barvy z tohoto spektra, ale zatím to není tak masové jako u DCI-P3. S ohledem na současný stav technologií je pokrytí Rec.2020 lehce nadprůměrné, ale nejedná se o úplnou špičku. V tomhle je QD-OLED dál.

Další z věcí, které OLED nezvládá úplně dokonale je jsou detaily na bílém povrchu. Typicky si představte sněhovou plochu nebo led při hokeji. Detaily nejsou tak ostré jako to zvládnou moderní miniLED. Takže pokud hodně času sledujete hokej nebo zimní sporty, tak bych nákup OLEDu zvážil. Neříkám, že je nepoužitelný, jen v tomto ohledu trochu ztrácí.

Kontrast

Další oblast co se nemění napříč nabídkou OLEDů od LG. Stále platí, že jakýkoliv OLED dokáže pracovat individuálně s každým ze svých pixelů. A to znamená 8 294 400 stmívacích zón. Díky tomu vás rozhodně nebude trápit blooming, kterému se prostě miniLED z principu nedokáží zcela vyhnout. I když je pravda že u některých je poměrně nepatrný. Black crush handling – to je situace, kdy by na obrazovce měl být vidět malý detail ve tmě, třeba objekt ve stínu u zdi, ale algoritmus to „nepozná“ a místo něj raději zobrazí černou je pocitově lehce horší než u C3. Ale neměl jsem možnost mít oba televizory vedle sebe při stejné scéně a proto je to jen můj subjektivní pocit. Stále platí, že díky vysokému pokrytí barevného spektra a precizní prací s černou vypadají „temné“ filmy typu Batman, Vetřelec atd.. naprosto úžasně.

Jas

Po dvou oblastech, kde de facto nejsou mezi jednotlivými modely u LG nejsou rozdíly se dostáváme k oblasti kde je rozdíl rozhodně patrný. A to je jas. Je to dáno typem panelu, který je u každé řady jiný a který odstupňuje rozdíly mezi nimi. U B4 tedy najdeme základní WOLED panel. Co to znamená? Z pohledu syntetických měření (představte si bílý objekt, který zabírá xx % obrazovky) se o 10 % pokrytí bavíme zhruba o 650 nitech. C4 dokáže až 900 nitů. Mějte na paměti, že jas není lineární veličina. To znamená, že rozdíl mezi 200 a 250 je výrazně větší než mezi 1 000 a 1 050 (toho si asi ani nevšimnete). Posunu z 650 na 900 nitů si však rozhodně všimnete. Reálné scény ale nejsou o tom, že si někde zobrazíte bílý obdélník. V praxi tudíž rozdíl není tak výrazný, ale někde mezi 10 – 20 % (dle typu scény) tam je. 

Vyšší jas oceníte pokud sledujete tv během dne a nemáte jak minimalizovat dopad slunečního světla v místnosti (závěsy, žaluzie atd..) a také při HDR, které je díky vyššímu jasu ještě atraktivnější. Jen pro zajímavost oproti B3 je zlepšení v oblasti jasu poměrně slušné (cca 10 %). Nicméně když srovnáte B4 s řadou C, tak navzdory každoročnímu (většinou) zlepšení na poli jasu, je s B4 srovnatelná C6 (což je televize 8 let stará).

Nicméně oproti loňsku došlu k drobnému zhoršení u pozorovacích úhlů. Nevím zda je to cena za meziročně vyšší čas. Z pohledu pozorovacích úhlu patří OLEDy obecně mezi špičku a i B4 je pořád velmi dobrá. Jen u B3 docházelo k blednutí barev až někde za 60 °,  zatímco u B4 je to rozhodně před 60 °. Zvládání odrazů slunečního (i jiného) světla mi meziročně přijde totožné. Opět to patří k tomu lepšímu co na trhu je, pokud chcete naprostou špičku tak miniLEDy od Samsungu to umí ještě lépe. A jejich Samsung QD-OLED S95D dokáže jakékoliv odlesky zcela eliminovat, ale i to má bohužel svoji cenu.

HDR

To stejné co u C4. Také to stejné co loni a nejspíše i příští rok 🙂  Tzn. máme tu podporu HDR10, HLG a Dolby Vision. Co chybí je podpora HDR10+. Jak možná víte, tak HDR10+ i Dolby Vision jsou nejschopnější HDR technologie. Dolby Vision je však mnohem rozšířenější. Takže z tohoto pohledu je vždy lepší podpora Dolby Vision než HDR10+. Například Samsung to má přesně naopak. Ale nemůžete čekat že film v Dolby Vision bude „pětkrát hezčí“ než v klasickém HDR10. Rozdíl tam nejspíš bude, u některých filmů výraznější (AAA produkce), u jiných může být minimální. Každopádně i u B4 je HDR moc hezké, přestože oproti C4 pochopitelně trochu ztrácí.

Pohybové scény

U pohybových scén je za mě zásadní zda má nebo nemá 100 Hz panel. A B4 naštěstí patří k té kategorii, která je 100 Hz panelem vybavena. Díky tomu je obraz u rychlejších záběrů (akční filmy, sport, atd..) přirozeně plynulejší. K tomu jsou tu softwarové úpravy typu Black Frame Insertion (BFI), která se u LG nazývá „OLED Motion“. Ta zajišťuje podrobnější detaily v pohybových scénách, ale má svoji cenu. Tou je ztráta jasu a může to znamenat občasné „blikání“ obrazu. Interpolaci pak nastavíte pomocí funkce „TruMotion„, v ní můžete pracovat s nastavením deJudder a deBlur. U každého z nich v deseti krocích. Více o nich bude v sekci s doporučeným nastavením. Jako vždy i zde platí, že čím více softwarových funkcí pro vylepšení obrazu zapnete, tím více obrazových artefaktů (zkreslení) se může objevit. 

Obrazový procesor

Obrazový procesor je jedna z věcí, která odlišuje jednotlivé OLED modely. B4 má ten nejslabší, C4 i G4 disponují výrazně lepším. Nicméně to neznamená, že α8 4K AI by byl špatný. Upscaling (např. typicky situace kdy sledujete televizní vysílání v nižší kvalitě na 4K obrazovce). LG se v této oblasti postupně dostává na špičku a je na tom výrazně lépe než levnější značky typu Hisense nebo TCL.

Samsungu také lehce utíká, ale náskok není tak výrazný. A to stejné platí i pro úplnou špičku, kterou za mě stále drží duo Panasonic/Sony. Nicméně v mnoha ohledech těmto technologickým gigantům začíná ujíždět vlak a obávám se, že ani v obrazových procesorech svůj náskok neudrží. Nicméně pokud plánujete sledovat hodně videa v nižším rozlišení, silně bych přemýšlel nad C4 (aktuálně díky ceně spíše C3). Není o mnoho dražší a i když nejde říct, že C4 bude vždy mít vždy lepší obraz než B4, tak v průměru bude u videa v horší kvalitě lepší volbou.

Vhodná pro hráče?

LG a Samsung jsou podle mého nejlepší volbou, pokud jste hráč a tv používáte ke konzoli nebo jako doplněk počítače. Oproti loňskému roku zde došlo ke zlepšení, B4 má na rozdíl od B3 všechny HDMI porty ve standardu 2.1. To se může hodit někomu kdo má k tv připojeno více zařízení současně. Nebo je často připojuje – například Playstation i Xbox, soundbar / domácí kino nebo stolní počítač. Pro každé z těchto zařízení ideálně chcete jeden HDMI 2.1 port. Ale hodně lidem by stačili i dva HDMI 2.1 porty.

Podporovány jsou všechny standardy pro variabilní obnovovací frekvenci – VRR a jeho varianty AMD Freesync a Nvidia G-Sync. Samozřejmě zde najdete i ALLM (Auto Low Latency Mode), které přepne tv do herního režimu po připojení herní konzole. Pro jistotu zopakuju, že herní režim funguje tak, že omezí některé procesy pro vylepšení obrazu a tím sníží dobu odezvy na minimum. Jednoduše řečeno, dostanete o něco horší obraz a rychlejší reakce televizoru.

Klasicky máte možnost využívat různé předvolené nastavení, pokud chcete hrát různé typy her (rpg, sport, střílečky atd..), vypnout/zapnout HDR, ukázat FPS atd.. Hodnoty input lagu jsou u většiny OLEDů stejné. Takže kolem 12 ms při 60 Hz, při 120 6 ms. Jestli je to 10, 12 nebo 18 stejně většina z nás nepozná. Doba odezvy je pak u OLEDu tradičně extrémně nízká, pohybuje se na úrovni 2-3 ms. Stejně jako loni B3, tak i B4 má aplikaci pro streamování her Geforce Now. Stále je však limitována na 60 fps při 4K – z informací co se mi k tomu povedlo získat, to vypadá že je prostě limit na straně hardwaru LG který víc nezvládne.

Operační systém

U LG se nazývá webOS a letošní verze se označuje jako webOS24. Najdete ho ve všech televizorech od značky LG. Díky tomu, že se jedná o velkého výrobce, může si dovolit (podobně jako Samsung) vyvíjet a udržovat vlastní operační systém. Dlouhodobě se mi líbí jeho jednoduchost a rychlost, zvláště poté co si zvyknete na unikátní koncepci LG dálkového ovladače (řekneme si o něm za chvílí vice), který fakticky vzato funguje podobně jako počítačová myš a její kurzor. Společně s Tizenem od Samsungu jsou to za mě dva ideální operační systémy. A to i přesto, že nedokáží nabídnout široké možnost jako AndroidTV (GoogleTV), kdy můžete využívat sofistikovaných programů typu Kodi nebo Plex. Pokud je chcete u LG, tak musíte situaci řešit pomocí Android Boxu.

LG letos přichází se závazkem aktualizace operačního systému pro starší televizory. Což je něco co v minulosti moc nedělali. Tento program se nazývá „webOS ReNew“ a měl by zaručit pět let aktualizace operačního systému. Nicméně tam má být jisté zpozdění, starší modely nedostanou update na webOS 2024 hned. Tzn. modely z roku 2022, budou dostávat aktualizace až do roku 2027. Modely z roku 2023 do roku 2028 atd… To mi přijde super a jsem zvědavý zda (a s jakým zpožděním) LG svůj závazek dodrží.

Nabídka lokálních aplikací je poměrně bohatá, LG je v ČR velmi prodávána značka a proto na ni myslím naprostá většina služeb. Například. sledovani.tv, nej.cz, o2 tv (i když jim to spoustu let trvalo, kukino.cz pro děti, Magenta tv od t-mobilu, atd…. Pro příznivce zařízení od Applu je tu plná podpora Apple AirPlay 2. A od letoška potěší také podpora Chromecastu, což je vlastně to stejné jen pro telefony a tablety s Androidem. Sdílet obrazovku mobilu šlo i dříve, ale byla k tomu potřeba speciální aplikace, nyní je to snadnější a rychlejší. Milá drobnost co potěší.

Podpora videa a audia je velmi dobrá, z běžných věcí přehraje všechno. Od loňska je tu opět podpora zvuku ve formátu DTS, najdete ji i letos. Jelikož je webOS uzavřený operační systém, nemůžete si tam stáhnout libovolný video přehrávač jako u AndroidTV. Ten vestavěný je však poměrně dobrý a nabízí bohaté možnosti nastavení titulků a další pokročilé funkce. Pokud máte k tv připojený dobrý audio systém a často ji využíváte pro přehrávání hudby, tak vás potěší že je možné mít vypnutý obraz a zároveň slyšet zvuk. Ušetříte tak nemalé množství elektrické energie. Tato funkce je pod snadno rozpoznatelným názvem dostupná v nastavení.

Dálkové ovládání

Se u LG nazývá Magic Remote a pokud s ním nemáte zkušenost, tak bych ho přirovnal k počítačové myši ve vaší ruce. Pravým palcem ovládáte kolečko, kterým se pohybuje kurzor po obrazovce. Po chvilce cviku je to opravdu rychlé, přesné a návykové. Na ovladači kromě obvyklých ovládacích prvků nechybí samostatná tlačítka pro oblíbené aplikace Disney+ nebo Netflix. Mám k němu stále stejnou výtku a to že bych uvítal (u tv cenovky C4) trochu robustnější zpracování, atraktivnější vzhled a také podsvícení. Třeba Panasonic nebo Philips to u svých televizorů umí.

 

Co všechno LG ovladač umí můžete vidět na tomto videu:

Always ready (Vždy připraven – český název)

Pokud tv nesledujete můžete využít této funkcionality. Je to vlastně to stejné jako Ambient Mode od Samsungu, s kterým přišel Samsung před mnoha lety. Zobrazíte si svoje oblíbené fotky, reprodukce uměleckých děl, předpověď počasí, hodiny atd.. Když tuto funkci zapnete tak po stisknutí tlačítka pro vypnutí na dálkovém ovládáním se tv přepne do Always ready režimu. Příjemné je, že ji můžete zpět „probudit“ i pomocí hlasu, stačí říct anglicky „hi LG“. Nevýhoda je pochopitelně vyšší spotřeba. Ale dobrou zprávou je, že je menší než loni. Bude záležet co v rámci Always ready necháte zobrazit, ale spotřeba by se měla vejít do 20 W za hodinu. Což na druhou stranu pořád není málo, zvlášť pokud vám tv bude běžet nonstop. Osobně bych si to nezapínal a raději šetřil televizor i energii.

Hlasové ovládání

Televizi je možné ovládat i hlasem (bohužel jen anglicky). Stačí říct „Hi LG“ a poté následuje pokyn „Youtube“/ „Netflix“ a televize sama spustí požadovanou aplikaci. Také můžete snadno provádět různé nastavení typu „set contrast to 50“ nebo „change output to HDMI 3“. Pokud na dálkovém ovladači stisknete tlačítko s mikrofonem, dostanete se na seznam doporučeného obsahu. Ale pod ním je nenápadné tlačítko „help“ (nápověda). Po kliknutí na něj se vám ukáží příklady dotazů či povelů s kterými dokáže televizor pomoct. Doporučuji vyzkoušet.

Energetický štítek

U energetického štítku vás může zarazit relativně vysoká hodnota G. Nebojte se. Před pár lety došlo ke změně škály u energetických štítků. A de facto všechny současné televizory mají třídu G nebo F. Reálná spotřeba hodně závisí od nastavení jasu a dalších možností obrazu. Osobně bych počítal s nějakými 120 kWh za 1 000 hodin. Přeci jen, má vyšší maximální jas než loni a to na spotřebě poznáte. Pokud sledujete televizi v průměru cca 5 hodin denně, bude se jednat o roční spotřebu zhruba 240 kWh. Celková částka závisí na vaší ceně za elektřinu. Ta se může lišit dle poskytovatele, ale když budu brát v potaz cenu dejme tomu 6 Kč za kWh, tak za provoz televizoru dáte ročně zhruba 1 400 Kč.

Pár tipů na závěr:

Opakování mačkáním “mute” (vypnutí zvuku, ikonka přeškrtnutého reproduktoru) se dostanete do “tajného menu”. V něm můžete například vypnout zobrazení LG loga při každém vypnutí televizoru nebo co máte vidět za obraz když tv nemá signál.

Ke klávese můžete nastavit zkratku pro rychlé spuštění aplikace – např. Youtube. Abyste to mohli udělat, spusťte požadovanou aplikaci, poté držte chvíli tlačítko “0”. Poté můžete nastavit rychlé spuštění pro klávesy 1-8 (minulé roky to šlo pro tlačítka v rozsahu 1-9). Vlastní spuštění namapované aplikace pak probíhá tak, že danou klávesu podržíte po dobu pár sekund.

LG má poměrně dobře vyřešenou nápovědu. Když jste například v menu pro nastavení zvuku, vidíte nad ním ikonu otazníku. Když ji stisknete, dostanete informace o jednotlivých položkách v menu. Dejte si však pozor na jednu věc (týká se zejména levnějších modelů). Tato nápověda je obecná, to znamená že platí pro všechny LG tv. A to znamená, že může uvádět i možnosti v menu, které vaše tv prostě nemá.

Zvuk

Ačkoliv z pohledu kvality obrazu stojí B4 vysoko a patří rozhodně mezi ty lepší televizory, úroveň zvuku je řekněme průměrná. Jde o klasické 2.0 20 W audio. Konkurence většinou umí v podobné ceně dodat i něco navíc. Jasně, hodně kupců má audio vyřešeno separátně, ale stejně to trochu zamrzí. Nechápejte mě zle B4 nemá špatný zvuk. Zní podobně jako ostatní 2.0 20 W televizory. A to je třeba i Samsung DU7172, který stojí méně než polovinu toho co B4. Pokud audio neřešíte, nemusíte se děsit. Hlasitost je dostatečná, dialogy jsou zřetelné. Nicméně pokud jste náročnější, tak vás samotný televizor rozhodně neuspokojí.

Ještě doplním, že televizor má podporu Dolby Atmos i DTS. To znamená, že televizor dokáže zvuk v tomto standard skrze HDMI eARC port předat do externího audio zařízení které jej dokáže přehrát. Pozor, neznamená to že díky logu Dolby Atmos bude zvuk z televize na úrovni jako jste zvyklí v kině. To opravdu ne, na to je potřeba hodně kvalitní audio.

LG TV a sluchátka

LG televize už nemají několik let klasický sluchátkový 3,5 mm jack. První možností je samozřejmě využít Bluetooth sluchátka. Někdo však může mít kvalitní a drahá klasická kabelová sluchátka a nová se mu nechtějí kupovat. I tato situace lze řešit. Můžete využit tzv. digitálně analogového převodníku (zkratka DAC).Ten připojíte skrze digitální optický audio výstup nebo HDMI se svojí televizí a do DAC pak zapojíte sluchátka. Určitě vás napadne, kolik taková věc stojí. Ty nejlevnější stojí doslova pár stovek a ty profi mnoho tisíc. Solidní kousek seženete okolo tisícovky, pokud nejste na zvuk nároční tak i méně. Najít je můžete třeba zde.

Poté je potřeba upravit nastavení televizoru. Nejde naštěstí o nic složitého. V nastavení zvuku nastavíte „formát výstupu digitálního audia“ a v něm vyberete hodnotu „PCM„. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocí dálkového ovladače v takovém případě nepůjde upravovat hlasitost, ale to by u sluchátek nemělo moc vadit. Většinou mají regulátor hlasitosti přímo na sobě.

Alternativy

LG B3

Tak jako skoro každý rok, i letos jsou meziroční změny poměrně malé. Přesto jsou tři o kterých je dobré vědět.

Jak jsem zmiňoval v sekci s jasem, došlo k meziročnímu zvýšení jasu o cca 10 %. Není to žádný šílený skok, spíše takové decentní zlepšení. I tak platí, že pokud vám do místnosti praží slunce z východu a jihu, vy sledujete přes den a nechcete použít stínění tak potřebujete jít s jasem výrazně dál a skončíte nejspíše u nějakého miniLEDu. Pro většinu diváků je však B4 naprosto dostatečná. A také je tu o generaci novější verze obrazového procesoru. Zde je rozdíl rozhodně menší než 10 %, ale nepatrné zlepšení to je. Taky je u B3 starší obrazový procesor.

Další výhodou je fakt, že B4 má všechny čtyři HDMI porty ve standardu 2.1, zatímco B3 měla jen dva. Zase platí, že to pro velkou část kupců není zásadní argument, ale při stejné nebo velmi podobné ceně je to další z důvodů proč upřednostnit novější generaci.

No a teď to nejdůležitější, cena. Už v době psání tohoto srovnání, což znamená první část července 2024 je to jen pár set ve prospěch B3. Za této ceny není co řešit a kupujte B4 (či C3 🙂 ). Kdyby však cena B4 byla o tři nebo více tisíc vyšší než je cena u B3, tak bych s klidným srdcem doporučil starší model.

LG C4

Řada C má vyšší obrazového procesoru a hlavně pokročilejší verzi OLED panelu, tzv. „evo“. Také má „až“ 144 Hz panel (což využijí jen PC hráči, takže zásadní výhoda to není), má výrazně lepší audio – 2.2 40 W namísto klasického sterea s 20 W. Poslední drobností jsou tři USB porty místo dvou.

Jak asi tušíte jde primárně o cenu. Ty od uvedení na trh už relativně spadly a tak to máme 24 000 Kč za B4 a 38 000 Kč za C4. Za takovýchto podmínek dává rozhodně smysl B4, protože její obraz není o mnoho horší. Ale když se podíváme na současný rozdíl mezi B3 a C3, tak je to 23 vs 26 000 Kč. A za takové situace naopak nedává smysl koupit B3. Rozdíl v ceně mezi B4 a C4 se časem bude také snižovat. Někde okolo 5 000 Kč rozdílu bych nad C4 začínal přemýšlet. Čím menší rozdíl to bude, tím jasnější rozhodnutí ve prospěch C4.

LG C3

Tady jen ve zkratce, ale C3 je jen nepatrně horší než C4. A přitom stojí o necelé tři tisíce víc než B4. Pokud nejste na hraně rozpočtu, tak ten příplatek za to dle mého rozhodně stojí. Výhody jsou vyšší jas díky exOLED panelu, lepší audio a jako drobnost USB port navíc. Nevýhoda je ta o tři tisíce vyšší cena.

Samsung S85D

Tuto tv pustil Samsung na trh výrazněji později než zbytek svého portfolia. V ČR se začíná objevovat v cca polovině července a to zatím jen u větších prodejců. To tedy znamená poměrně velký rozdíl v ceně, kdy B4 je okolo 24 000 Kč a novinka od Samsungu je za 40 000 Kč. Aby měla v prodejích nějakou šanci, tak musí Samsung s celou výrazně dolů. Někdy okolo vánoc by už mohla být S85D cenově konkurenceschopná.

S85D není QD-OLED ani exOLED, takže by to měl být vyrovnaný souboj. LG má obvykle o kapku lepší upscaling a výchozí nastavení barev, naopak Samsung by se postupem času (ale zde to odhaduji až na začátek jara 2025) dostat s cenou pod úroveň B4. Tak uvidíme, sám jsem na to zvědavý.

Philips OLED769

Philips má každoročně nevýhodu v tom, že pouští svoje modely na trh se zpožděním oproti LG. Takže zatímco B4 už můžete koupit za rozumných 24 tisíc, tak na OLED769 si musíte připravit skoro 40 000. A ceny se srovnají nejspíš až někde začátkem roku 2025. Hlavní výhodou a lákadlem Philipsu je Ambilight. Část lidí toto integrované podsvícení miluje, někomu je jedno a znám i případy kdy lidem vyloženě vadí.

Každopádně pokud nejste vyloženě jeho fanouškem tak tento Philips nedává moc smysl. Navíc letos zkouší ještě nový (v této řadě) operační systém, což znamená jedno. Rozhodně nebude podporovat tolik lokálních českých (Voyo,Sledovani.tv, atd..) aplikací jako webOS od LG nebo jiné Philipsy s GoogleTV. Obrazově si budou s B4 poměrně blízké, ale operační systém a cena jsou za mě hlavní problém.

Panasonic MZ800E

Další značkou, která vydává na trh později je i Panasonic. Proto zatím na B4 nejvíc útočí loňský model. „Útočí“ je opravdu v uvozovkách, protože Panasonic je poslední roky poměrně okrajovou značkou se specifickou cílovkou. Ceny jsou poměrně porovnatelné, B4 je o pár tisíc levnější a v průběhu času se rozdíl ještě zvětší. MZ800E má jako operační systém GoogleTV, obrazově jsou relativně porovnatelné. Přesto si zase dovolím tvrdit, že pro většinu kupujících bude LG B4 univerzálnější volbou. Zejména pokud tv využíváte i s herní konzolí a také v průběhu času, jak se cenový rozdíl ještě zvýší.

Doporučené nastavení obrazu

Každému z nás se líbí něco trochu jiného, takže doporučuji si chvíli s nastavením tv chvíli hrát, ať si najdete nastavení, které vám nejvíce vyhovuje. Zejména to platí pro nastavení pohybových scén, obrazového režimu a v poslední době módních „AI“ vylepšení obrazu. Také někdo může sledovat tv večer, jiný jen ve dne. Rovněž i mezi jednotlivými panely od stejného modelu mohou být rozdíly. Všechny tyto faktory ovlivňují nastavení obrazu a proto neexistuje žádné dokonalé nastavení, které jen zkopírujete a budete mít dokonalý obraz. Přesto to jako inspirace může posloužit.

  • Obraz -> Vybrat režim -> Kino (kdo má rád výraznější barvy, nebo často sleduje animované filmy/serialy, takzůstane u výchozího režimu)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas OLED pixelů > 70  (zde nastavujeme fyzické světlo vydávané OLED panelem)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Jas panelu > 51  (zde nastavujeme digitální nastavení černé barvy)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Kontrast > 53
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Ostrost > 0
  • Obraz -> Nastavení režimu obrazu -> Pokročilá nastavení -> Barva > 49
  • Obecné -> Úspora energie > Kroky úspory energie > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Automatický dynamický kontrast > vypnuto
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Jas -> Mapování barevných tónů HDR > vypnuto (můžete zkusit i zapnout. Ve vypnutém stavu bude mít obraz bohatší detaily, v zapnutém budou světlé scény jasnější)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Super rozlišení > vypnuto (uměle zostřuje video, za cenu ztráty detailů. Má cenu zapínat jen v případě nekvalitního zdroje videa)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Barva -> Hloubka barev – 50 (znamená jak moc chcete saturované barvy. Vyšší hodnoty více saturované, menší méně saturované)
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu > nízká (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> Redukce šumu MPEG > nízká  (pokud občas sledujete video v nižší kvalitě) 
  • Obraz -> Pokročilá nastavení -> Čistota -> TruMotion > dle vašich preferencí (Filmový pohyb – nejvíc zásahů algoritmu, ale nejméně soap opera effectu. Hladký pohyb – pravý opak.)
    • De-judder – zlepšuje dojem z pohybu vkládáním uměle generovaných snímků u videí do 30 snímků za sekundu (10 kroků nastavení), doporučuji hodnotu 0
    • De-Blur – dělá to stejné u videí s vyšším počtem snímků za sekundu (10 kroků nastavení), doporučuji hodnotu 10
    • OLED Motion Pro – jde o LG označení pro BFI (black frame insertion) vkládání černým snímků do obrazu za účelem zlepšení dojmu z pohybu. Nicméně dojde k výrazné ztrátě jasu a také lehkému blikání. Nedoporučuji zapínat.

Další možností nastavení obrazu je využít nového průvodce, kterého najdete v menu Obraz -> Průvodce přizpůsobením obrazu. Funguje to tak, že vám televize nabídne sadu obrázků a vy máte vybrat dva, které se vám nejvíc libí. Takových kroků je více a na konci vám tv sama nabídne nastavení obrazu o kterém si myslí, že je ideální. Určitě můžete vyzkoušet, ale mě výsledek neoslovil.

Jako alternativní postup můžete zkusit následující video, ve kterém jsou testovací vzorce obraz a pokyny která část má být jak viditelná. 

Podporované typy souborů

VideoAudio
.asf.mp3
.wmv.wav
.avi.ogg
.m4v.wma
.mp4.flac
.mov
.3gp
.3g2
.mkv
.ts
.trp
.tp
.mts
.mpg
.mpeg
.dat
.vob

Srovnání LG OLED televizí 2024

B4

C4

G4

Dostupné velikosti

55, 65, 7742, 48, 55, 65, 77, 8355, 65, 77, 83, 97

Rozlišení

4K

4K

4K

Barevná hloubka

10 bitů

10 bitů

10 bitů

Typ panelu

OLEDOLED (ex)OLED (MLA)

Typ podsvícení

Local Dimming

Obnovovací frekvence

100 Hz100 Hz (144 Hz pro PC hraní)100 Hz (144 Hz pro PC hraní)

Obrazový procesor

α8 4K AIα9 4K AIα11 4K AI

Dolby Vision

anoanoano

Dynamické mapování tónů

ano (Dynamic Tone Mapping Pro)ano (Dynamic Tone Mapping Pro)ano (Dynamic Tone Mapping Pro)

Upscaling

α8 4K AI Super Upscalingα9 4K AI Super Upscalingα11 4K AI Super Upscaling

Rozšířený rozsah barev

ano (OLED Color)ano (OLED Color)ano (OLED Color)

Pohybové scény – interní označení

OLED MotionOLED MotionOLED Motion

HFR (High Frame Rate)

anoanoano

VRR (Variable Refresh Rate)

anoanoano

FreeSync

anoanoano

G-Sync

anoanoano

ALLM (Auto Low Latency Mode)

anoanoano

Sluchátkový výstup

nenene

HDMI

444

USB

233

Nahrávání TV vysílání

anoanoano

Bluetooth

anoanoano

Apple AirPlay 2

anoanoano

Dolby Atmos

anoanoano

eARC

anoanoano

ARC

anoanoano

Podpora bezdrátových reproduktorů WiSA

anoanoano

Audio výkon

20 W40 W60 W

Systém reproduktorů

2.02.24.2

HbbTV

anoanoano

Tuner

DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2DVB-T2/C/S2

Odhadovaná spotřeba SDR (55 palců)

82 W81 W77 W

Odhadovaná spotřeba HDR (55 palců)

142 W162 W165 W
Zjistit cenu

Chcete raději levnou televizi?

8.3 Total Score
Recenze LG B4

LG B4 je o maličký kousek lepší než předchozí verze B3 a přitom je k mání za defacto stejnou cenu. Stále však platí, že největší problém B4 je existence C4, která bude před vánoci jen o trochu dražší. Jinak tato tv nemá žádnou zásadnější chybu.

Kontrast
9
Pozorovací úhly
9
Barvy
7.5
Konstrukce
8.5
Dynamické scény
8.5
Funkce a výbava smart tv
8
PLUSY
  • výborný obraz
  • bohaté barvy
  • dokonalá černá
  • odladěný operační systém
  • vhodný pro hráče
MÍNUSY
  • základní audio
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobry den.. tento televizor alebo SAMSUNG QE55QN85CAT (2023). Dakujem pekne

    • Dobrý den,

      oboje super televize, každá má jinou technologii. B4 dokonalá černá, teoreticky trochu nižší životnost, není tolik vhodná pokud máte na tv často statický obsah – např. ji používáte pro zrcadlení pc/notebooku. Také není tolik vhodná pokud hodně tv sledujete za jasného denního světla (ale opravdu hodně světla, kdy vám slunce svítí na tv celý den a nemáte možnost stínění). Samsung nemá tak profi černou, ale má vyšší jas, LED pravděpodobně vydrží déle než OLED. Takže pokud hodně sledujete filmy večer, bral bych OLED. Pokud hodně hrajete hry nebo sledujete za jasného dne, tak Samsung. Cokoliv mezi tím je na vašem zvážení 🙂 Ale ani s jednou chybu neuděláte.

      • Teraz co su Lg dni. Tak Lg B4 v 65″ uhlopriecke za 1270 eur.. alebo Lg C4 za 1200 eur iba v 55″ uhlopriečke ? Dakujem

        • Covybrat.cz 14/10/2024 at 20:28

          Dobrý den,

          já bych preferoval lehce horší, ale větší televizor. Tedy B4.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].

    Covybrat.cz
    Logo