Dnes už si jen těžko představíme domácnost nebo firmu bez spolehlivého bezdrátového připojení. Běžně se setkáváme s dotazy ohledně slabého Wi-Fi signálu v rozlehlých domech, s potřebou pokrýt zahradu či patro navíc, a také s požadavky na opravdu robustní řešení pro větší podniky. Pro tyto případy je klíčové sáhnout po vhodném zařízení, kterým může být správně zvolený router či Access point. Právě výběr toho správného modelu ale může zkomplikovat řada odborných pojmů a parametrů. Proto jsme pro vás připravili praktického průvodce, který vám srozumitelnou formou vysvětlí, jak si vhodné zařízení vybrat a jaké aspekty při jeho pořizování zohlednit. Věříme, že vám pomůže snadno a rychle najít tu nejlepší cestu k silné a stabilní Wi-Fi.
Nejlepší WiFi routery 2026
| Pořadí v testu | Produkt | Kde koupit | Přibližná cena [Kč] | Max. teoretická rychlost Wi-Fi [Mbps] | Rychlost LAN portů [Gbps] | Počet LAN portů | Počet antén | Podpora 802.11n | Podpora 802.11ac | Podpora 802.11ax | Podpora 802.11be | VPN | Počet USB portů | USB ve verzi 3.0 | Slot na simkartu | Podpora MESH | Celkové hodnocení |
|---|
| Pořadí v testu | Produkt | Kde koupit | Přibližná cena [Kč] | Max. teoretická rychlost Wi-Fi [Mbps] | Rychlost LAN portů [Gbps] | Počet LAN portů | Počet antén | Podpora 802.11n | Podpora 802.11ac | Podpora 802.11ax | Podpora 802.11be | VPN | Počet USB portů | USB ve verzi 3.0 | Slot na simkartu | Podpora MESH | Celkové hodnocení |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOP 1 | Kde koupit? | 13000 | 16000 | 10 | 6 | 12 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 2 | Ano | Ne | Ano | 95 % | |
| TOP 2 | Kde koupit? | 16000 | 25000 | 10 | 6 | 12 | Ano | Ano | Ano | Ano | Ano | 2 | Ano | Ne | Ano | 95 % | |
| TOP 3 | Kde koupit? | 7500 | 3600 | 1 | 2 | 6 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 1 | Ne | Ano | Ano | 92 % | |
| TOP 4 | Kde koupit? | 4000 | 3600 | 1 | 2 | 6 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 1 | Ne | Ano | Ano | 91 % | |
| TOP 5 | Kde koupit? | 3500 | 5665 | 1 | 3 | 5 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ano | 91 % | |
| TOP 6 | Kde koupit? | 6000 | 7800 | 1 | 3 | 6 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 1 | Ano | Ne | Ano | 91 % | |
| TOP 7 | Kde koupit? | 4500 | 2533 | 1 | 4 | 4 | Ano | Ano | Ne | Ne | Ano | 2 | Ano | Ne | Ano | 90 % | |
| TOP 8 | Kde koupit? | 4000 | 5400 | 1 | 4 | 4 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ne | 89 % | |
| TOP 9 | Kde koupit? | 3000 | 1800 | 1 | 4 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 1 | Ano | Ne | Ne | 89 % | |
| TOP 10 | Kde koupit? | 3500 | 2976 | 1 | 4 | 4 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 2 | Ano | Ne | Ano | 87 % | |
| TOP 11 | Kde koupit? | 3300 | 1200 | 1 | 3 | 4 | Ano | Ano | Ne | Ne | Ne | 0 | Ne | Ano | Ne | 87 % | |
| TOP 12 | Kde koupit? | 1000 | 2976 | 1 | 3 | 4 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ano | 86 % | |
| TOP 13 | Kde koupit? | 3000 | 3000 | 1 | 2 | 4 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ano | 85 % | |
| TOP 14 | Kde koupit? | 1800 | 3000 | 1 | 4 | 5 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ano | 85 % | |
| TOP 15 | Kde koupit? | 3500 | 1800 | 1 | 4 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ano | Ne | 84 % | |
| TOP 16 | Kde koupit? | 800 | 1800 | 1 | 3 | 4 | Ano | Ano | Ano | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ne | 83 % | |
| TOP 17 | Kde koupit? | 700 | 1200 | 1 | 2 | 4 | Ano | Ano | Ne | Ne | Ne | 0 | Ne | Ne | Ano | 82 % | |
| TOP 18 | Kde koupit? | 1200 | 300 | 0,1 | 4 | 4 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ano | 1 | Ne | Ano | Ne | 81 % | |
| TOP 19 | Kde koupit? | 800 | 750 | 0,1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ne | Ne | Ano | 1 | Ne | Ne | Ne | 80 % | |
| TOP 20 | Kde koupit? | 1000 | 300 | 0,1 | 2 | 2 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ano | 0 | Ne | Ano | Ne | 80 % | |
| TOP 21 | Kde koupit? | 400 | 300 | 0,1 | 4 | 2 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ne | 79 % | |
| TOP 22 | Kde koupit? | 1500 | 300 | 0,1 | 3 | 2 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ano | 0 | Ne | Ano | Ne | 79 % | |
| TOP 23 | Kde koupit? | 500 | 300 | 0,1 | 4 | 3 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ano | 0 | Ne | Ne | Ne | 77 % | |
| TOP 24 | Kde koupit? | 400 | 300 | 0,1 | 2 | 4 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ne | 0 | Ne | Ne | Ne | 75 % | |
| TOP 25 | Kde koupit? | 1000 | 300 | 0,1 | 4 | 4 | Ano | Ne | Ne | Ne | Ne | 1 | Ne | Ano | Ne | 0 % |
Skóre je kombinací parametrů a hodnocení z uživatelských recenzí. Ty byly aktualizovány v březnu 2025.
Nejlepší Access pointy 2026
| Pořadí v testu | Produkt | Kde koupit | Přibližná cena [Kč] | Frekvenční pásmo (GHz) | Dual-band | Max. teoretická rychlost Wi-Fi [Mbps] | Rychlost LAN portů [Gbps] | Počet LAN portů | Počet antén | Podpora 802.11n | Podpora 802.11ac | Podpora 802.11ax | Podpora 802.11be | Režimy AP (AP / Repeater / WDS / Bridge apod.) | Zabezpečení (WPA2, WPA3, WPA2-Enterprise…) | Počet USB portů | USB ve verzi 3.0 | Slot na simkartu | PoE | Režim WDS | DHCP | Konektor pro externí anténu | Typ antény | VPN | Podpora MESH | Rozměry v cm | Hmotnost [g] | Celkové hodnocení |
|---|
| Pořadí v testu | Produkt | Kde koupit | Přibližná cena [Kč] | Frekvenční pásmo (GHz) | Dual-band | Max. teoretická rychlost Wi-Fi [Mbps] | Rychlost LAN portů [Gbps] | Počet LAN portů | Počet antén | Podpora 802.11n | Podpora 802.11ac | Podpora 802.11ax | Podpora 802.11be | Režimy AP (AP / Repeater / WDS / Bridge apod.) | Zabezpečení (WPA2, WPA3, WPA2-Enterprise…) | Počet USB portů | USB ve verzi 3.0 | Slot na simkartu | PoE | Režim WDS | DHCP | Konektor pro externí anténu | Typ antény | VPN | Podpora MESH | Rozměry v cm | Hmotnost [g] | Celkové hodnocení |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOP 1 | Kde koupit? | 15000 | 2.4, 5, 6 | Ano | 22000 | 10 | 1 | 12 | Ano | Ano | Ano | Ano | AP, Repeater, WDS, Bridge | WEP, WPA, WPA2-PSK, WPA3 | Ne | Ne | Ne | Ano | Ano | Ano | Ne | Smart Antenna | Ne | Ano | 31 x 17,8 x 5,6 | 1412 | 98 % | |
| TOP 2 | Kde koupit? | 12000 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 1733 | 1 | 2 | 4 | Ano | Ano | Ne | Ne | AP | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2, TKIP/AES) | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Dual-Polarity | Ne | Ano | 22 x 22 x 4,81 | 700 | 97 % | |
| TOP 3 | Kde koupit? | 9000 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 1488 | 1 | 1 | 3 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP | WPA3 | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Interní, všesměrové v azimutu | Ne | Ne | 15 x 15 x 3 | 329,5 | 95 % | |
| TOP 4 | Kde koupit? | 10000 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 4200 | 2,5 | 2 | neuvedeno | Ano | Ano | Ano | Ne | AP, Repeater | WPA, WPA2, WPA3 | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ano | 24,1 × 23,9 × 5,1 | 819 | 94 % | |
| TOP 5 | Kde koupit? | 3000 | 2.4 GHz, 5 GHz | Ne | 1775 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP, Repeater, Mesh | WPA3, WPA2, WPA | 0 | Ne | Ne | Ano | Ano | Ano | Ano | Externí, odnímatelná | Ne | Ano | 30,8 x 13,6 x 5 | 580 | 91 % | |
| TOP 6 | Kde koupit? | 5000 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 1774 | 2,5 | 4 | neuvedeno | Ano | Ano | Ano | Ne | AP | WPA2, WPA3, OWE | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ano | 8,6 x 15 x 4,7 | 360 | 90 % | |
| TOP 7 | Kde koupit? | 3200 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 1500 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP, Repeater | WPA2, WPA3, OWE | 0 | Ne | Ne | Ano (802.3af) | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ano | 14,7 x 14,7 x 1,8 | 320 | 86 % | |
| TOP 8 | Kde koupit? | 1600 | 2.4 GHz a 5 GHz | Ano | 3000 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | Repeater, Access Point | WPA2, WPA3 | 0 | Ne | Ne | Ne | Ne | Ano | Ne | Externí | Ne | Ano | 9,7 × 4,6 × 12,5 cm | 180 | 85 % | |
| TOP 9 | Kde koupit? | 2500 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 2976 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP, AP+Client | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-ASE, WPA, WPA2 | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ne | 17,6 x 17,6 x 4,35 | 240 | 84 % | |
| TOP 10 | Kde koupit? | 1800 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 3000 | 1 | 1 | 5 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP | WEP, WPA/WPA2-PSK, WPA/WPA2 Enterprise (TKIP/AES), WPA3 | 0 | Ne | Ne | Ano | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ano | 18 x 18 x 4,1 | 385 | 83 % | |
| TOP 11 | Kde koupit? | 1300 | 2.4 GHz, 5 GHz | Ne | 867 | 1 | 1 | 4 | Ano | Ne | Ne | Ne | AP, Repeater, WISP, Klient | WPA, WPA2, WPA3 | 0 | Ne | Ne | Ne | Ano | Ano | Ne | Interní | Ne | Ano | 24 x 10 x 5,4 | 180 | 82 % | |
| TOP 12 | Kde koupit? | 800 | 2,4 a 5 Ghz | Ano | 1200 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ne | Ne | Repeater | WPA2 | 0 | Ne | Ne | Ne | Ne | Ne | Ne | Externí | Ne | Ne | 5,9 x 4,2 x 11,8 | 139 | 82 % | |
| TOP 13 | Kde koupit? | 1000 | 2,4 GHz a 5 GHz | Ano | 3000 | 1 | 1 | 2 | Ano | Ano | Ano | Ne | AP, Repeater | WPA2, WPA3-PSK | 0 | Ne | Ne | Ne | Ne | Ano | Ne | Externí | Ne | Ano | 13,9 × 10 × 6,9 | 145 | 82 % | |
| TOP 14 | Kde koupit? | 1200 | 2,4 GHz | Ne | 300 | 100 | 2 | 2 | Ano | Ne | Ne | Ne | AP / Klient / Bridge / Repeater / AP Router / AP Client Router (WISP) | WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK (AES/TKIP), 64/128/152-bit WEP | Ne | Ne | Ne | Ano | Ano | Ano | Ne | Interní | Ne | Ne | 27,6 x 7,9 x 6 cm | Ne | 81 % | |
| TOP 15 | Kde koupit? | 500 | 2,4 GHz | Ne | 300 | 0,1 | 1 | 2 | Ano | Ne | Ne | Ne | Repeater, AP | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK | 0 | Ne | Ne | Ne | Ne | Ano | Ne | Interní | Ne | Ne | 11,0 x 6,58 x 7,52 | 97 | 74 % |
Skóre je kombinací parametrů a hodnocení z uživatelských recenzí. Ty byly aktualizovány v březnu 2025.
Rozdíl mezi routerem a access pointem
Většina běžných bezdrátových routerů, které najdete na trhu, kombinuje v jednom zařízení hned několik funkcí – slouží jako router (tedy směrovací prvek pro váš internet), switch (pro kabelové rozvody v domácí síti) a access point (pro bezdrátové vysílání). To znamená, že pokud si pořídíte klasický domácí Wi-Fi router, získáte v jednom balení nejen možnost bezdrátového připojení, ale i vše potřebné k připojení zařízení do internetu (NAT, DHCP, firewall aj.).
K čemu je tedy samostatný access point?
Access point (AP) je „čistý“ vysílač Wi-Fi, který obvykle neobsahuje další funkce, jako je NAT nebo DHCP server. Nejčastěji se uplatní tam, kde už router máte (například od poskytovatele internetu), ale potřebujete rozšířit dosah Wi-Fi nebo pokrýt větší prostory (dům, sklady, kanceláře). Access point se zapojí za router a chová se jako další vysílací bod, nic víc. Není tedy určen pro směrování internetového provozu, pouze pro bezdrátový přenos.
Stačí běžný router, nebo je lepší AP?
Pokud řešíte jen domácí Wi-Fi pro několik mobilů, notebooků a televizi, bohatě vám obvykle vystačí klasický bezdrátový router. Ten vám totiž zajistí veškeré základní funkce a v menší až střední domácnosti často zvládne pokrýt všechny místnosti.
Máte větší dům, patro navíc, zahradu nebo firmu s více zaměstnanci? V takovém případě může být jeden router nedostačující – signál nemusí proniknout přes silné zdi nebo kovové konstrukce. Zde se vyplatí využít právě samostatný access point (nebo rovnou síť AP), který lze strategicky rozmístit po budově či areálu a výrazně tak zvýšit dosah i stabilitu Wi-Fi.
Zjednodušeně řečeno, pro většinu běžných domácností stačí jeden kvalitní router. Pokud ale vaše nároky na dosah a počet připojených zařízení rostou, oceníte univerzálnost a účinné řešení v podobě access pointu či větší sítě AP.
Repeater
Když někdo řeší rozšíření Wi-Fi signálu, často narazí i na repeatery (nazývané také extenders či zesilovače signálu). Jedná se o jednoduchá zařízení, která zachytí existující Wi-Fi a „přepošlou“ ji dál, čímž mohou pokrýt oblast, kam původní signál routeru sám nedosáhne. Repeater jednoduše řečeno převezme bezdrátový signál z hlavního routeru. Následně jej znovu vysílá, čímž rozšiřuje původní dosah sítě. Je poměrně kompaktní a dá se snadno zapojit do elektrické zásuvky.
Má však několik nevýhod:
Tou první je snížení rychlosti. Protože repeater komunikuje se zdrojem signálu i s klientem (např. vaším notebookem) na stejné bezdrátové frekvenci, dochází k tzv. „půlení“ propustnosti – část času věnuje komunikaci s routerem a část času přeposílání dat k vám. Výsledkem je obvykle citelné zpomalení.
Dále ho musíte vhodně umístit. Repeater musí být dost blízko routeru (aby zachytil kvalitní signál) a přitom dostatečně daleko, aby se jeho vyzařování dokázalo dostatečně prodloužit dosah. Najít správné umístění někdy bývá oříšek. Když potřebujete rozšířit Wi-Fi spolehlivě na více míst, je často výhodnější řešit síť s více přístupovými body (AP) nebo sáhnout po Mesh systémech, které komunikují mezi sebou promyšleněji a neztrácejí tolik výkonu.
Závěr tedy zní, že repeater je levné a snadno použitelné řešení pro méně náročné uživatele. Pokud však kladete důraz na spolehlivost, rychlost a stabilitu, spíše než „zesilovač signálu“ vás potěší komplexnější řešení s dobře rozmístěnými AP nebo rovnou moderní Mesh sestava.
Důležité parametry
Max. teoretická rychlost Wi-Fi
V tabulkách často narazíte na číslo vyjadřující rychlost ve stovkách či tisících megabitů za sekundu (Mbps). Jde o teoretické maximum – v praxi k němu dochází jen zřídka, protože rychlost ovlivňuje řada faktorů (rušení, kvalita antén, překážky v místnosti). Přesto v tomto případě platí, že čím větší tím lepší. Nicméně uvedených rychlostí v realitě dosáhnete jen stěží.
Podpora standardů 802.11 (n, ac, ax, be)
- 802.11n (Wi-Fi 4) je starší standard, který zvládá rychlosti kolem 600 Mbps.
- 802.11ac (Wi-Fi 5) přináší reálně přes 1 Gbps a zvládá i více datových toků.
- 802.11ax (Wi-Fi 6 / 6E) se hodí pro náročnější provoz, kde je hodně zařízení a je potřeba efektivně obsluhovat velký objem dat.
- 802.11be (Wi-Fi 7) představuje novou generaci s ještě vyšší propustností a nižší latencí. Zatím není masivně rozšířený, ale některé modely ho už mají.
Počet antén
Obecně platí, že více antén (ať už externích nebo interních) umožňuje lepší pokrytí a vyšší propustnost díky technikám typu MIMO. Neznamená to však, že každý model s osmi anténami bude nutně lepší než ten se čtyřmi – záleží na jejich kvalitě a celkovém návrhu. Takže tento parametr berte spíše jako orientační.
Zkratka „MIMO“ znamená Multiple Input, Multiple Output. V praxi to znamená, že router (nebo AP) umí vysílat a přijímat data přes víc paralelních proudů najednou. Díky tomu dokáže obsloužit více zařízení současně a zvýšit celkovou rychlost i stabilitu signálu.
Rychlost LAN sítě
V domácnosti většinou stačí 1 Gbps (gigabitový port), ale pokud máte v plánu velké přenosy mezi zařízeními nebo chcete být připraveni na rychlejší internet v budoucnu, může vás zaujmout 2,5Gb či dokonce 10Gb port. Vyšší rychlost se hodí i hráčům co stahují obří objemy dat a profesionálům pracujícím se serverovými či NAS úložišti. Naopak 100 Mb (0,1 Gb) u levných routerů je málo a těmto zařízením se doporučuji vyhnout.
Počet LAN portů
Zvažte, kolik zařízení chcete připojit kabelem (PC, chytrá televize, NAS, tiskárny). Pokud jich je více, hodí se zařízení s dostatečným počtem portů, případně přepínač (switch) navíc. Většinou je pro tyto případy dostatečné i spojení skrze Wi-Fi.
USB port
Routery s USB poslouží například k připojení externího disku (media server na kterém můžete mít uloženy třeba filmy a pouštět si je přímo v televizoru), nebo tiskárny. USB 2.0 je pro tisk stále dostačující, ale při větším objemu dat je proti USB 3.0 výrazně pomalejší. Pro připojení disku je rozhodně doporučené využít USB 3.0.
Slot na SIM kartu
Pokud nemáte pevné připojení, oceníte LTE/5G router s integrovaným slotem pro SIM. Tím získáte internet odkudkoli, třeba i na chatě. Některé modely umožňují tuto mobilní konektivitu využít jako záložní linku (tzv. failover), když vypadne hlavní zdroj připojení k internetu.
Mesh
Mesh systémy jsou ideální do větších domů. Několik routerů (s podporou Mesh) vytvoří jednu společnou síť (jednotné SSID), přičemž se jednotlivá zařízení (telefony, notebooky atd.) plynule přepínají mezi uzly s nejlepším signálem. Řeší tak výpadky signálu či potřebu opakovat skoky mezi více AP.
VPN
Integrovaná VPN (Virtual Private Network) slouží k bezpečnému vzdálenému přístupu do vnitřní sítě, což využijete pro zabezpečené připojení k domácí síti odkudkoli ze světa.
Wi-Fi standardy
Každý AP zpravidla podporuje více standardů (tříd), které určují jeho maximální přenosovou rychlost a dosah. Tyto standardy přitom umožňují komunikaci v odlišných komunikačních pásmech (kanálech). A právě od daného pásma se následně odvíjí rychlost přenosu signálu (čili rychlost internetu) i jeho dosah.
Rozdělujeme přitom dvě základní pásma: starší 2,4 GHz a novější 5 GHz. Přitom platí, že pásmo 2,4 GHz sice poskytuje nižší přenosovou rychlost, ale vyznačuje se také lepším dosahem (dokáže lépe procházet překážkami). Přesto je vhodné spíše pro přenos menšího objemu dat a pro běžnou komunikaci a brouzdání po internetu.
Naopak 5 GHz frekvenční pásmo je výkonnější (má výrazně vyšší přenosovou rychlost), ale horší dosah (hůře se šíří přes stěny a další překážky). Ovšem hodí i pro náročné úkony (streamování videí ve vysoké kvalitě, hraní online her apod.).
Před nákupem přístupového bodu vždy zkontrolujte, jaké standardy podporuje váš router a ostatní síťové prvky. Velmi často se stává, že router je již zastaralý (pouze pro pásmo 2,4 GHz), a je proto potřeba jej nahradit novějším.
V následující tabulce přinášíme přehled v současnosti používaných standardů (jednotlivých generací) včetně uvedené maximální přenosové rychlosti (reálná rychlost je podstatně nižší) a dosahu, který je pouze orientační, jelikož skutečný dosah ovlivňuje celá řada faktorů. Ke každému standardu přitom uvádíme také nové označení, které postupně nahradí starší a složitější název (např. standard 802.11a bude jednoduše Wi-Fi 2).
| Standard | Frekvenční pásmo (GHz) | Maximální přenosová rychlost (Mbit/s) | Přibližný dosah uvnitř budov (m) | Přibližný dosah venku (m) | |
| Staré označení | Nové označení | ||||
| IEEE 802.11b | Wi-Fi 1 | 2,4 | 11 | 38 | 140 |
| IEEE 802.11a | Wi-Fi 2 | 5 | 54 | 35 | 120 |
| IEEE 802.11g | Wi-Fi 3 | 2,4 | 54 | 38 | 140 |
| IEEE 802.11n | Wi-Fi 4 | 2,4 nebo 5 | 600 | – | – |
| IEEE 802.11ac | Wi-Fi 5 | 5 | 1 000 | 70 | 250 |
| IEEE 802.11ax | Wi-Fi 6 | 2,4 a 5 | 10 000 | – | – |
Dosah
Jak jsme již zmínili výše, dosah routeru či AP je závislý nejen na zvoleném standardu (a frekvenčním pásmu), ale i na tom, kde je přístupový bod umístěn. Pokud je místnost plná překážek (stoly, skříně, přepážky, případně signál musí procházet zavřeními dveřmi či zdmi), doporučujeme volit raději pomalejší frekvenční pásmo 2,4 GHz (nebo raději více AP). V případě, že je místnost téměř prázdná, můžete si dovolit také přístroj vysílající na frekvenci 5 GHz.
Přenosová rychlost
Jak je patrné, také rychlost přenosu signálu je závislá na standardu. Kromě toho však přenosová rychlost úzce souvisí i s množstvím připojených zařízení (klientů). Například pokud jeden izolovaný Access point s přenosovou rychlostí 11 Mbit/s najednou sdílí stovka klientů, každý z nich bude disponovat rychlostí pouze 100 kbit/s.
Výbava a funkce
AP obvykle nebývají vybaveny velkým množstvím dodatečných funkcí. Mezi velmi praktické považujeme dvě, které zmiňujeme níže.
QoS
QoS (Quality of Service) je nástroj, který umožňuje spravovat zařízení a aplikace v rámci jedné sítě. Jednou z hlavních funkcí je přitom schopnost přidělovat jednotlivým zařízením v síti rozdílnou důležitost (a tedy i různou šíři pásma k využití).
Například pokud je k jedné síti připojeno více počítačů a na jednom z nich je spuštěna náročná aplikace odebírající velké množství dat, nastane problém, jelikož síť je zatěžována nerovnoměrně, což se negativně odrazí na připojení ostatních počítačů. A právě v takových případech lze velmi efektivně využít QoS. Každé zařízení totiž dostane přidělenou určitou šířku pásma, kterou bude využívat, čímž dojde k omezení negativních odpadů na celou síť (jednotliví uživatelé se nebudou ovlivňovat).
Navíc má použití QoS vliv i na tzv. ztrátovost paketů (tato ztrátovost se může projevit špatnou kvalitou a zejména plynulostí videohovorů, online her apod.). Výhodou je také možnost nastavit vyhrazené pásmo speciálně pro jednotlivé aplikace, které následně tolik nezatěžují celkovou kvalitu připojení, případně pro stahování dat či jejich odesílání.
IPv6 Ready
IPv6 je poslední verze internetového protokolu (nahrazující starší IPv4). Tento protokol přitom zajišťuje rozšíření adresního prostoru (možnost přidělovat všem zařízením vlastní IPv6 adresy) a vylepšení schopnosti vysokorychlostního přenosu dat. IPv6 proto již používají i některé AP.
Bezpečnost a šifrování
Při výběru přístupového bodu je velmi důležité věnovat pozornost také otázce, jak zabezpečit domácí sít, aby byla odolná proti útokům zvenčí. S bezpečností sítě souvisí tzv. SSID, filtr MAC adres a šifrovací protokoly WEP, WPA, WPA2-AES nebo WPS. Rozhodně se vyplatí pravidelně kontrolovat také aktualizaci firmware vašeho zařízení.
SSID
SSID (Service Set ID) je jednoduše řečeno název Wi-Fi sítě, kterou router zprostředkovává, a k níž je možné se připojit. Chcete-li se k síti připojovat bezpečněji, doporučujeme SSID Access pointu přejmenovat (v továrním nastavení je často předvolena veřejná SSID, díky čemuž je síť volně přístupna pro všechna zařízení v dosahu). U většiny AP je přitom udán také počet SSID, tedy maximální počet nastavitelných sítí, jež lze využívat odděleně.
Samotné SSID však k bezpečnosti nestačí. Pro kvalitní zabezpečení je zapotřebí také šifrování pomocí protokolu WEP, WPA nebo WPA2.
Filtr MAC adres
Filtr MAC adres představuje pokročilou možnost zabezpečení. MAC adresy jsou totiž unikání pro každé zařízení, díky čemuž můžete nastavit možnost automatického připojení pouze skupině konkrétních uživatelů.
WEP
WEP (Wired Equivalent Privacy) je bezpečnostní standard, který využívá 40-bitový klíč pro ověření totožnosti. Tento klíč je však sdílený, tj. je stejný pro všechny uživatele konkrétního Access pointu. Jedná se o základní ochranu, která by měla být vždy zapnutá.
WPA
Šifrování pomocí bezpečnostního standardu WPA je oproti WEP výrazně posíleno díky využití nového protokolu a dynamického klíče (tzv. TKIP). Při koupi AP proto doporučujeme věnovat pozornost přítomnosti tohoto standardu.
WPA2-AES
WPA2 představuje nejbezpečnější možnost díky lepšímu šifrovacímu standardu AES. Na druhou stranu, přestože je docíleno velmi vysoké bezpečnosti, tento standard klade zvýšené nároky na hardware (u starších AP proto nemusí stačit upgrade firmware).
WPS
Podporuje-li bezdrátové zařízení WPS (WiFi Protected Setup), lze klienta k síti připojit velmi jednoduše stiskem tlačítka na síťovém prvku (routeru nebo AP). K připojení tedy není nutné zadávání hesla apod.
Co je Rogue Access point
Jedná se o bezdrátový přístupový bod, který byl nainstalován v zabezpečené síti bez oprávnění od místního správce sítě (tedy neoprávněně). Nejčastěji může jít o přidání AP zaměstnancem (a to třeba i v dobré víře např. kvůli snazšímu přístupu mobilního telefonu k internetu), stejně tak ale může jít i o přidání škodlivým útočníkem.
Tato zařízení však bývají velmi často nakonfigurovaná jako otevřená, kvůli čemuž nabízejí velmi snadný cíl útočníkům. Ti se mohou jednoduše nabourat do celé sítě a získat přístup k mnoha citlivým datům (a to i na dálku – z blízké budovy, parkoviště atp.). Únik citlivých dat z některých organizací a firem může být přitom naprosto devastující.
Zabránit tomuto nebezpečí je přitom možné pomocí instalace bezdrátových systémů prevence narušení (Wireless Intrusion Prevention System), které monitorují a kontrolují všechny AP (včetně těch v okolí) a zjišťují, zda zjištěná zařízení patří do seznamu spravovaných přístupových bodů a jsou připojena k zabezpečené síti.
Kromě neoprávněného připojení Rogue Access pointů však mnoho uživatelů také zajímá, co je to Rogue USB. Je zřejmé, že jde opět o neoprávněné připojení USB zařízení do zabezpečené sítě. I tímto způsobem přitom může docházet k nebezpečným útokům a sběru citlivých dat. A to zejména v případě, kdy si nejste jisti, zda je dané USB zařízení bezpečné (neobsahuje škodlivý malware).
Nebezpečná zařízení přitom nejsou jen ta, která někde najdete (např. flash disk nalezený na parkovišti), ale například i smartphony, které nabíjíte z veřejných nabíjecích stanic, případně všechna zařízení, která v minulosti byla alespoň jednou připojena k veřejným a nezabezpečeným sítím. V mnoha velkých společnostech proto může být udělen přísný zákaz používání vlastních USB zařízení. Vhodné je také nainstalovat kvalitní software na ochranu proti malwaru.
Napájení
Některé Access pointy dostupné na trhu disponují tzv. PoE (Power over Ethernet) typem napájení (známým také pod označením standard IEEE 802.3af), které dodává maximálně 15,4 W na port.
Jedná se o jednoduché a efektivní řešení, jelikož AP využívá již existující ethernetový kabel (primárně určený pro přenos dat). Nemusíte si tak lámat hlavu s nákupem a instalací dalšího napájecího kabelu.
Vylepšenou verzí PoE je PoE+ (standard IEEE 802.3at). Tato technologie může přístupovému bodu poskytnout až dvojnásobné množství energie s použitím jediného ethernetového kabelu (a to až 30 W na port).
Poměrně mnoho AP lze připojit i do zásuvky RJ45.
Jak na základní nastavení
Důležitá je vhodná poloha uprostřed prostoru který chcete pokrýt. Router (či AP) umístěte ideálně do vyšší polohy (police, stěna). Vyhněte se kovovým regálům, silným betonovým stěnám a blízkosti spotřebičů (mikrovlnky, lednice). Pokud jde o volbu frekvenčního pásma: 2,4 GHz je odolnější proti překážkám, ale bývá rušenější. 5 GHz (potažmo 6 GHz u Wi-Fi 6E) umožňuje vyšší rychlosti, ale hůř prochází zdmi. Co se týče zabezpečení, tak nastavte WPA2 nebo WPA3 (pokud jej zařízení podporuje), vyhněte se zastaralému WEP. Heslo volte dostatečně silné. Většina moderních routerů má průvodce nastavením (appka nebo webová konzole). Doporučuji ale projít si i pokročilejší volby – např. vypnout WPS, je-li to možné, nastavit QoS podle potřeb.
Jak nastavit router jako Access point
Určité množství uživatelů doma vlastní dva routery, čímž vyvstává otázka, jak a zda je možné nastavit jeden router jako Access point (a druhému přitom ponechat funkci routeru). Vytvoření AP z WiFi routeru (případně WiFi modem routeru) je skutečně možné. Nastavení přitom není příliš složité a mnoho návodů je volně dostupných na internetu (pro konkrétní model routeru).
Režimy Access pointu
V této kapitole přiblížíme, s jakými režimy se můžete u přístupových bodů setkat, k čemu jsou dobré a co znamenají. Konkrétně jde o tyto režimy:
- Access point Mode,
- Access point Client / Wireless Client Mode,
- Point-to-Point / Wireless Bridge,
- Point-to-Multipoint / Multi-point Bridge,
- Repeater Mode,
- WDS Mode,
- WDS with AP Mode.
Access point Mode
Jedná se o základní režim přístupového bodu, jehož použití se týká výhradně připojení k bezdrátovým klientům (např. počítačům, notebookům).
Access point Client / Wireless Client Mode
Přístup k bodu klienta / bezdrátový režim klienta je režim, který umožňuje komunikaci Access pointu s dalším AP (přístupový bod se v podstatě stává kartou bezdrátového adaptéru). Ovšem ne všechna zařízení na trhu podporují režim AP klienta. A v případě, že AP podporuje tento režim, bude fungovat pouze s dalším zařízením ze stejné série.
Point-to-Point / Wireless Bridge
Point-to-Point nebo také bezdrátový most umožňuje AccessPointu komunikaci (a propojení) s druhým Access pointem schopným přemostění (Point-to-Point). Často se tímto způsobem bezdrátově propojují například dvě budovy. Opět však platí, že tento režim lze využít pouze u dvou zařízení ze stejné série.
Point-to-Multipoint / Multi-point Bridge
Point-to-Multipoint (vícebodový most) je podobný jako výše zmíněný režim, ovšem s tím rozdílem, že toto nastavení umožňuje používat více než dva WiFi Access pointy. I zde přitom platí, že všechny přístupové body musí být ze stejné série.
Repeater Mode
Opakovací mód rozšiřuje dosah bezdrátové sítě opakováním bezdrátového signálu AP. I tento režim přitom vyžaduje přístroje ze stejné série.
WDS Mode
Režim WDS se podobá režimu Bridge. Používá se v případě, že potřebujete bezdrátově propojit více přístupových bodů, aniž byste museli každý AP připojit do ethernetu. V tomto režimu však Access point nebude komunikovat s Wireless klientem.
WDS with AP Mode
WDS s AP režimem umožňuje jak komunikaci AP mezi sebou, tak připojení Wireless klientů k síti.
Jak vybrat zařízení podle typu uživatele
Běžná domácnost s několika zařízeními
Zde stačí router střední třídy s Wi-Fi 5 (ac) nebo nověji Wi-Fi 6 (ax). Hlavní je stabilní signál, pokrytí většiny místností a alespoň jeden gigabitový port. Příkladem může být Cudy WR3000 či Mercusys MR70X, které nabídnou solidní výkon za rozumnou cenu.
Nároční hráči, profesionálové a streamování ve vysokém rozlišení
Cílí na vysoce výkonné modely s výbornou propustností, podporou Wi-Fi 6/6E/7, často i 2,5Gb LAN. Do této kategorie patří např. Asus GT-AXE16000 či Asus ROG Rapture GT-BE98 – nabízejí špičkový výkon a pokročilá nastavení. Také však velmi vysokou cenu.
Větší rodinné domy, patra navíc nebo velká zahrada
Můžete zkusit jeden router s lepším dosahem (např. Asus ZenWiFi XT9 v sadě dvou jednotek) nebo rovnou Mesh systém. Pokud máte od poskytovatele internetu levný router, často ho necháte jako „modem“ a připojíte k němu Mesh set či několik access pointů (Ubiquiti, Netgear, Zyxel) rozmístěných strategicky po budově.
Malé a střední firmy
Důraz je na stabilitu, přenos většího objemu dat a bezpečnost. Hodí se VPN, správa VLAN, PoE napájení pro snadné rozmisťování AP. Příkladem je Ubiquiti UAP-AC-SHD nebo Netgear WAX628-111EUS, případně Cisco C9105AXI-E z access pointů – lze je centrálně konfigurovat, nabízejí robustní zabezpečení a kvalitní pokrytí.
Vzdálené lokality nebo záložní připojení
Zde se uplatní router se slotem na SIM (např. Asus 4G-AX56, D-Link DWR-953V2, Cudy LT400), abyste mohli surfovat i bez pevné linky nebo mít LTE/5G jako rezervu při výpadku.
Cenové relace
Pořizovací cena Access pointů se různí zejména podle účelu využití. Jednoduché routery pro běžné využití v domácnosti, pořídíte již od 500 Kč. Naopak cena nejlepších routerů pro velké firmy a podniky se může vyšplhat až na několik tisíc. Doporučujeme však vždy vybírat o něco lepší router, než jaký potřebujete. Uvedené hodnoty výrobku se totiž často vážou pouze na ideální podmínky a ve skutečném provozu jsou mnohem nižší.
Levné routery pro nenáročné využití
Nejlevnější Access pointy pořídíte již zhruba za 500 Kč. Za levná zařízení však považujeme všechny modely do 1 500 Kč. Zpravidla se jedná o jednoduché jednopásmové přístroje zahrnující základní Wi-Fi standardy (obvykle 802.11b/g/n), což pro běžné využití naprosto postačuje. Velkou nevýhodou je ale nejen menší dosah a nižší počet uživatelů připojených najednou (zhruba do jedné desítky), ale zejména velmi špatná odolnost proti DoS útokům (pokusům o zahlcení AP síťovými dotazy). Každopádně pro malou domácí síť může být i levnější zařízení dobrou volbou.
Pro náročnější využití
Přibližně v rozmezí od 1 500 Kč do 5 000 Kč se nachází modely, které již nabízejí více možností (např. kontrolovat přístup uživatelů pode MAC adresy, limitovat jednotlivým klientům přenosovou kapacitu apod.). Navíc se jedná jak o Access pointy pro vnitřní, tak i pro venkovní využití. Často jde o dvoupásmové přístroje s poměrně širokými možnostmi využití. Vhodné jsou proto i pro středně velké provozy a náročnější uživatele.
Špičkové routery
V top kategorii od 5 000 Kč výše se nachází přístroje, které jsou určeny pro uživatele s vysokými nároky na stabilitu sítě a vysokou přenosovou rychlost. Zpravidla vždy podporují standard 802.11ac a často nabízejí dvě frekvenční pásma (2,4 GHz a 5 GHz). Tato zařízení ocení zejména velké podniky a firmy, ale třeba i ti, kteří doma vlastní chytrou televizi s možností streamovat filmy ve vysoké kvalitě nebo všichni online hráči.
Recenze
TP-LINK TL-WA850RE

| Wi-Fi standard | IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b |
| Frekvenční pásmo (GHz) | 2,4 GHz |
| Dual-band | Ne |
| Maximální rychlost připojení | 300 Mbit/s |
| Počet LAN konektorů | 1 |
| USB konektor | Ne |
| Repeater | Ano |
| Router | Ne |
| Počet antén | 2 |
| Typ antény | Interní |
| Konektor pro externí anténu | Ne |
| Zabezpečení | 64/128/152-bit WEP, WPA-PSK / WPA2-PSK |
| DHCP | Ano |
| PoE | Ne |
| Režim WDS | Ne |
| Rozměry v cm | 11,0 x 6,58 x 7,52 |
| Hmotnost | 97 g |
Access point TP-Link TL-WA850RE může sloužit jako repeater (opakovač) WiFi signálu nebo samostatný router. Jedná se přitom o jedno z nejlevnějších zařízení na trhu.
Podporuje tři WiFi standardy: 802.11b, 802.11g a 802.11n. Samozřejmostí je také DHCP server a dva provozní režimy: repeater a router. Navíc disponuje 10 LAN konektory, pomocí nichž můžete připojit požadovaná zařízení. Zařízení je vybaveno i dvěma interními anténami. Také z hlediska zabezpečení je na tom model TL-WA850RE překvapivě době. Obsahuje šifrovací protokoly WEP, WPA/WPA2 a WPA-PSK/WPA2-PSK.
Bohužel v praxi se ukázal být tento přístroj velmi slabý. Příjem WiFi signálu je nízký a dosah podprůměrný (podle počtu překážek něco málo přes 2 m). Přenosová rychlost také neoslní (hodnoty udávané výrobcem jsou pouze teoretické, ve skutečnosti internet dosahuje výrazně nižších hodnot). Dalšími negativy je obtížná instalace (i kvůli nesrozumitelnému návodu), nutnost ruční aktualizace (chybí automatická aktualizace) a skutečnost, že antény nelze směrovat.
Tento přístupový bod proto nelze doporučit (snad jen na pokrytí malého bytu). Slabý signál rozhodně nestačí na rozšíření Wi-Fi například do druhého patra domu.
- nízká pořizovací cena
- zdařilý design
- slabý a nestabilní signál
- malý dosah
- nízká přenosová rychlost
- obtížná instalace
ASUS RP-N12

| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Frekvenční pásmo (GHz) | 2,4 |
| Dual-band | ne |
| Maximální rychlost připojení | 300 Mbit/s |
| Počet LAN konektorů | 4 |
| USB konektor | ne |
| Repeater | ano |
| Router | ne |
| Počet antén | 2 |
| Typ antény | fixní |
| Konektor pro externí anténu | ne |
| Zabezpečení | WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, WPS |
| DHCP | ano |
| PoE | ne |
| Režim WDS | ne |
| Rozměry v cm | 8 x 5,5 x 3,4 |
| Hmotnost | 110 g |
ASUS RP-N12 může sloužit jako Access point, repeater, most nebo Roaming Assistent. Jeho pořizovací cena přitom není nikterak závratná a patří mezi levná zařízení.
Podporovanými standardy jsou 802.11b/g/n. Na tomto zařízení najdete dvě MIMO antény, které zajištují lepší datovou prostupnost, a tedy i dosah WiFi signálu. Pro drátové připojení slouží 4 LAN konektory. Šifrování a zabezpečení je velmi slušné (nechybí například ani protokol WPS). Sporné jsou LED indikátory stavu signálu, které mohou být pro některé uživatele rušivé.
Model RP-N12 je ze své podstaty určen pouze pro domácí použití. Přenosová rychlost, dosah i stabilita signálu nijak nepřekvapila – nižší výkon jsme vzhledem k ceně i výrobcem uváděným hodnotám očekávali. Je třeba počítat s krátkodobými výpadky signálu a slabším dosahem, který však pro pokrytí druhého patra domu (nacházejícího se nad AP) postačuje (přes dvě zdi ale projde stěží). Potěšila také poměrně snadná instalace a konfigurace.
Pro zesílení signálu v jedné místnosti, případně jako levné řešení pro pokrytí menšího dvoupatrového domku může postačovat. Nesmíte ale počítat s příliš vysokou kvalitou signálu ani s vysokou rychlostí přenosu.
- nízká pořizovací cena
- více režimů
- menší dosah
- slabý signál
- design
TP-LINK CPE520

| Wi-Fi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Frekvenční pásmo (GHz) | 2,4 GHz |
| Dual-band | Ne |
| Maximální rychlost připojení | 300 Mbit/s |
| Počet LAN konektorů | 2 |
| USB konektor | Ne |
| Repeater | Ano |
| Router | Ano |
| Počet antén | 1 |
| Typ antény | Interní |
| Konektor pro externí anténu | Ne |
| Zabezpečení | WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK (AES/TKIP), 64/128/152-bit WEP |
| DHCP | Ano |
| PoE | Ano |
| Režim WDS | Ano |
| Rozměry v cm | 27,6 x 7,9 x 6 cm |
| Hmotnost | Ne |
TP-LINK CPE520 je Access point určený primárně pro venkovní použití a pro přenos WiFi signálu na velké vzdálenosti (podle výrobce až na 20 km), v případě potřeby jej lze využít také v interiérech. Používá se ve více provozních režimech: AP, klient, most, repeater, AP router, WISP.
Model CPE520 vysílá ve frekvenčním pásmu 5 GHz a je vhodný spíše do prostředí s malým nebo žádným množstvím překážek. Ideální je jako řešení venkovních bezdrátových síťových aplikací. Lze jej využít jako Point-to-Point nebo Point-to-Multipoint. K šíření signálu používá dvě směrové MIMO antény s duální polarizací a s vysokým ziskem. Chválíme přítomnost PoE napájení, díky němuž lze AP napájet přes Ethernet i na vzdálenost cca 60 m.
Instalace je poměrně snadná. Určitě doporučujeme ihned (a poté průběžně) aktualizovat firmware. Spojení s dalším přístupovým bodem zvládá dobře, signál je dostatečný a stabilní. Toto zařízení lze přitom použít i při teplotách zhruba od -30 °C do 70 °C. CPE520 je proto poměrně dobrým a levným řešením pro venkovní sítě.
- přijatelná pořizovací cena
- stabilita a dosah signálu
- více režimů
- nízká přenosová rychlost
UBIQUITI NanoStation Loco M5

| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Frekvenční pásmo (GHz) | 5 |
| Dual-band | ne |
| Maximální rychlost připojení | 300 Mbit/s |
| Počet LAN konektorů | 10 |
| USB konektor | ne |
| Repeater | ano |
| Router | ano |
| Počet antén | 2 |
| Typ antény | interní |
| Konektor pro externí anténu | ne |
| Zabezpečení | WEP, WPA, WPA2 |
| DHCP | ano |
| PoE | ano |
| Režim WDS | ano |
| Rozměry v cm | 16,3 x 8 x 3 |
| Hmotnost | 180 g |
Access point Ubiquiti NanoStation Loco M5 je určen do exteriérů a lze jej využít zhruba do vzdálenosti 200 m. Nabízí poměrně široké spektrum režimů: AP, klient, klient WDS a AP WDS. Pro vysílání využívá frekvenčního pásma 5 GHz a standardů 802.11 b/g/n.
NanoStation Loco M5 se ukázal být stabilním, spolehlivým a téměř bezúdržbovým přístupovým bodem. Po poměrně snadné instalaci a prvním nastavení již nevyžaduje další zásahy (doporučujeme však pravidelně kontrolovat update firmware).
Disponuje dvěma integrovanými anténami MIMO a TDMA. Samozřejmostí je připojení pomocí PoE. Bohužel přenosová rychlost je poměrně pomalá (přístroj disponuje rozhraním pouze 100Mbit/s), pro běžné použití je však dostačující (např. větší domácnosti apod). Pro velké podniky jej však spíše nedoporučujeme.
- stabilita a dosah signálu
- více režimů
- vyšší pořizovací cena
- nízká přenosová rychlost
UBIQUITI UAP-AC-LR

| Wi-Fi standard | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Frekvenční pásmo (GHz) | 2,4/5 |
| Dual-band | ano |
| Maximální rychlost připojení | 1317 Mbit/s |
| Počet LAN konektorů | 10 |
| USB konektor | ano |
| Repeater | ano |
| Router | ano |
| Počet antén | 2 |
| Typ antény | interní |
| Konektor pro externí anténu | ne |
| Zabezpečení | WEP, WPA, WPA2 |
| DHCP | ano |
| PoE | ano |
| Režim WDS | ne |
| Rozměry v cm | 17,6 x 17,6 x 4,3 |
| Hmotnost | 240 g |
Ubiquiti UAP-AC-LR je vynikajícím řešení pro pokrytí větších rodinných domů, zahrad či podniků. Jedná se o Dual-band AP, který využívá dvou frekvenčních pásem: 2,4 GHz a 5 GHz a několik standardů 802.11 a/b/g/n/ac. Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou.
Signál tohoto přístupového bodu je výjimečně stabilní, spolehlivý a silný. Bez problému pokryje i větší rodinné domy (i třípatrové) se zahradou, dostane se i přes několik zdí. Reálná přenosová rychlost je překvapivě vysoká (zhruba 200Mbit/s) a potěšila také možnost nastavení a ovládání pomocí mobilní aplikace. Nastavení je však složitější a pro laika může být komplikované. Chválíme však možnost volby českého jazyka.
Kromě vyšší pořizovací ceny a obtížnějšího nastavení tento AP nabízí jen samá pozitiva a funguje na jedničku. Pokud proto potřebujete výkonný router do velkého domu či středně velkého podniku, rozhodně vám model UAP-AC-LR můžeme doporučit.
- vysoká přenosová rychlost
- vynikající stabilita a dosah signálu
- pokročilá nastavení
- zdařilý design
- vysoká pořizovací cena
- obtížnější nastavení
Tipy na závěr
- Ihned po zakoupení zařízení doporučujeme pomocí návodu zjistit, jakou IP adresu má přístupový bod nastavenou z výroby a zda nekoliduje s IP adresou jiného zařízení v síti. Pokud dochází ke kolizi, IP adresu AP změňte.
- V současné době lze většinu AP upgradovat stažením nového firmware přímo ze stránek výrobce. Pro zachování maximální bezpečnosti doporučujeme tento upgrade provádět co nejčastěji.
- Pro zjištění síly vysílaného signálu existují nejrůznější aplikace do mobilních telefonů, kterými lze snadno kontrolovat kvalitu signálu či to, jak se WiFi signál změní natočením antény nebo změnou umístění vysílače.
- Pokud si pořídíte příliš silný AP, může se stát, že se vlny budou odrážet zpět od okolních stěn, čímž dojde k rušení signálu a výraznému zmenšení výkonu. Doporučujeme proto volit raději více slabších zařízení než jedno silné.
- Přestože někteří poskytovatelé internetu nabízejí ke svým službám také Access point (obvykle za symbolickou cenu), často je toto zařízení velmi nekvalitní s tristní přenosovou rychlost a stabilitou připojení.
- Při výběru nejlepšího Access pointu vám mohou pomoci také uživatelské recenze, nezávislé testy a žebříčky vítězů v různých kategoriích.

Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.












































